fbpx
Obišovský hrad

Ambasádori: Autom po Slovensku

Jeden z najstarších, no zároveň najmenších hradov na Slovensku nájdeme nad ohybom rieky Svinka, severne od obce Obišovce, po ktorej nesie svoj názov. Pri návšteve zrúcaniny Obišovského hradu môžeme obdivovať zvyšky múrov, nazrieť do jeho veže či prejsť sa priekopou pri bývalom obrannom vale. Hradný areál je voľne prístupný.

Zrúcanina Obišovského hradu

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

NIE

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

Do obce Obišovce sme sa dopravili autom a odstavili ho na parkovisku pre návštevníkov hradu, ktoré sa nachádza medzi Pútnickým farským kostolom Ružencovej Panny Márie a cintorínom. Tu nás už čakala informačná tabuľa so smerom a dĺžkou trasy k hradu. Prešli sme popri cintoríne a o malú chvíľu sa ocitli na lúke s príjemnými výhľadmi nielen na obec za nami, ale aj do širokého okolia. Po pravej strane sme pozorovali pás Slanských vrchov a ani Dubník – najvyšší vysielač na Slovensku s výškou až 318 metrov – neostal nepovšimnutý. Miernym stúpaním sme nasledovali chodníček a asi po 30 minútach vychádzkového tempa sme pri poľovníckej pozorovateľni natrafili na šípku, ktorá ukazovala na kužeľovitý vŕšok zvaný Zámčisko. Keby ešte stromy neboli v túto skorú jar stále holé, asi by sme nepovedali, že práve tu ležia pozostatky Obišovského hradu. Pod vŕškom sme minuli prístrešok s ohniskom a útulňou na poschodí, ktorý môže poslúžiť na oddych celej rodiny.

Parkovisko
Cesta k hradu
Šípka na Zámčisko
Prístrešok s útulňou a ohniskom

V obci Obišovce sa nachádza aj autobusová či vlaková zastávka, a tak si tento výlet môžete plnohodnotne užiť aj v prípade, že uprednostňujete hromadnú dopravu. Tabuľa oproti vlakovej zastávke okrem iného informuje o tom, že Obišovský hrad patrí do zoskupenia 6 hradov označovaných ako Prešovská hradná cesta.

Alternatívne sa k hradu dá dostať aj z obce Ličartovce.

Tabuľa pri vlakovej stanici

Obišovský hrad je známy aj ako Zámčisko alebo Stráža a leží v nadmorskej výške 360 metrov. Vznikol v 13. storočí na mieste starého slovanského hradiska vďaka drienkovským pánom z rodu Abovcov. V čase hradoborectva v 15. storočí však zanikol a zostali z neho len ruiny.

Z archeologickému výskumu v rokoch 1961-1962 vieme, že tento stredoveký hrádok tvoril jednoposchodový obytný palác s 3 priestormi, strážnica, obranný val a most, cisterna, veža s hlavnou obrannou funkciou a hradba. Okolo hradu môžeme aj dnes pozorovať stopy po hradnom vale s priekopou hlbokou 2,5 metra. Jej prechod umožňoval drevený padací most. Obvodová hradba bola miestami široká až 2 metre a z pozostatkov hradných múrov zreteľne vidíme členenie hradného komplexu. Obišovský hrad je prvým kompletne archeologicky preskúmaným hradom.

Obišovský hrad je typický útočiskový hrádok. Cez stromy s opadanými listami si môžeme predstaviť aký výhľad na časť Obišoviec a údolie Svinky mali jeho strážcovia.

Nový drevený most nad priekopou
Pozostatky hradných múrov
V hradnej veži
Obišovský hrad zhora: dominantná okrúhla veža, trojpriestorový palác vpravo, cisterna uprostred nádvoria, strážnica dole vľavo, obvodová hradba

Pri hrade sa nachádzajú 2 informačné panely. Jeden popisuje samotný hrad a druhý projekt Zachráňme Obišovský hrad. Nanešťastie, ani na jednom sme sa toho veľa nedočítali, nakoľko sú v súčasnej dobe vyblednuté a potrhané. Našli sme tu ale pokladničku, do ktorej môžu návštevníci prispieť ľubovoľnou čiastkou a tak podporiť obnovu tejto národnej kultúrnej pamiatky.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO,
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

ÁNO,
(Zobraziť na mape)


Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 2 km
Trvanie trasy: 0:41 h

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.