fbpx
Okres Sobrance vás prenesie do Chorvátska, stredoveku a k UNESCO pamiatkam

Okres Sobrance sa môže pýšiť unikátmi ľudovej architektúry, ktoré nám môžu závidieť aj vo svete. Pre cestovný ruch v Košickom regióne majú veľký význam aj menšie obce so svojou bohatou históriou. Medzi také patrí aj Ruská Bystrá, Inovce i Podhoroď. Ktoré ďalšie miesta to sú? Poodhalíme vám tipy na výlety pre celé rodiny.

Podhoroď – Koňuš

Medzi neobjavené kúty okresu Sobrance patrí v slovensko-ukrajinskom pohraničí krásny turistický chodník. Nachádza sa v časti Vihorlatských vrchov, ktorá sa nazýva Popriečny. Začína sa v obci Podhoroď, vedie cez lom Beňatina, hradisko Starý Koňuš a končí v obci Koňuš. Trasa dlhá približne 13 kilometrov je obojsmerná, má 6 turistických informačných miest, 3 tabule, 5 lavičiek a množstvo zaujímavých zastávok. Obdivuhodným miestom je určite slovanské hradisko na Starom Koňuši. Je odtiaľ nádherný výhľad na Východoslovenskú nížinu. Do obce Podhoroď sa dostanete z hlavnej cesty E50 (Košice – Užhorod) za Sobrancami – v obci Tibava odbočíte na cestu č. 566, ktorá vedie cez Choňkovce, Podhoroď až na Ubľu. Objavíte tak chodník, ktorý rozširuje turistickú ponuku pre návštevníkov tohto regiónu a zviditeľňuje históriu obcí na východe.

Beňatina

Určite ju poznáte. Ľudia označujú toto miesto za malé Chorvátsko, keďže scenériou a tyrkysovou priezračnou vodou pripomína Plitvické jazerá. Aj v zime je pre mnohých lákadlom. Vedeli ste, že Beňatinský travertín bol v roku 1989 vyhlásený za prírodnú pamiatku na ochranu geologického odkryvu, ktorý predstavuje profil najvýchodnejšie položeného travertínu na Slovensku? V okolí prírodnej pamiatky na nachádzajú skameneliny amonitov, lastúrnikov a rôznych mäkkýšov. Pri obhliadke krás nezabudnite na vysunutú vyhliadku. Nemusíte sa báť, má aj bezpečnostné zábradlie. Viac o tomto mieste sa dozviete aj na informačných tabuliach, ktoré sú pri tyrkysovej hladine umiestnené.

 

Drevený kostolík Ruská Bystrá

Prekrásny drevený kostolík z prvej polovice 18. storočia je zapísaný i do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Chrám s typickou cibuľovitou strieškou vypínajúci sa na vŕšku nad obcou je zasvätený Preneseniu ostatkov sv. Mikuláša a okrem pôvabného zovňajšku sa hrdí i očarujúcim interiérom, ktorému dominuje drevený barokový ikonostas pochádzajúci pravdepodobne z iného kostola. Obec je napojená aj na sieť turisticky značkovaných chodníkov – chodník č. 5781 zelená značka, vedie z Remetských Hámrov – vstupnej brány do CHKO Vihorlat – priamo k drevenému kostolíku, čím sa vám otvoria ďalšie možnosti na turistiku

Drevený kostolík Inovce

Gréckokatolícky Chrám sv. Michala archanjela v Inovciach je jedným z najmenších drevených kostolíkov na Slovensku. Postavili ho v prvej polovici 19. storočia a pre svoju veľkú kultúrno-historickú hodnotu bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Zaujímavosťou tohto kostolíka je netypický ikonostas (stena s ikonami), na ktorom pre malé rozmery chrámu chýbajú niektoré charakteristické prvky a tradične umiestňované ikony. V areáli kostolíka sa nachádza malá drevená zvonička. Obidva spomenuté drevené kostolíky sú unikátne pamiatky ľudovej architektúry a majú pre cestovný ruch v Košickom regióne veľký význam.

Hrad Tibava

Zvyšky múrov hradu Tibava sa nachádzajú na bralnatom vrchu nad bývalým kameňolomom v severovýchodnej časti obce Podhoroď, ktorá leží asi 15 km severovýchodne od Sobraniec. Zavedie vás tam aj informačná tabuľa. Postavený bol v 13. stor. a mal strážnu funkciu. Pred výstupom k stredovým zvyškom stavby, by ste mali vedieť, že už v roku 1337 sa uvádza hrad ako spustnutý, v roku 1715 ho zbúrali. Preto nečakajte hrad, ale naozaj len kamenné základy hradných stavieb – brány, nádvoria a kruhovej veže. Hrad si síce v jeho veľkej sláve už neužijete, ale z  vrchu je je naozaj pekný výhľad na okolitý kraj pod Vihorlatom.