fbpx

Rekreačné stredisko Horný Bankov

Oblasť Bankov dostala svoje pomenovanie podľa bankovského prameňa. Horný Bankov je využívaný ako oddychové miesto „Pod starými dubmi“ vybavené pre rodinnú rekreáciu stolmi a lavičkami. Je to lokalita, kde sa nachádzajú aj stopy po prvom mestskom košickom verejnom vodovode vybudovanom približne koncom 19. storočia, a to na trase k Prameňu víl. Horný Bankov je doslova prameňom aj v zmysle relaxu. Príďte sa teda občerstviť a osviežiť k tomuto prameňu oddychu aj vy.

Bankov je už skoro tri storočia veľmi dôležitým rekreačným strediskom vzdialeným asi 3 km od mesta Košice pod vrchom Bankov (427 m n. m.). Je súčasťou mesta Košice a patrí do mestskej časti zvanej Sever. Na Bankov sa dostanete mestskou hromadnou dopravou, ale priamo v stredisku sa nachádza aj veľké neplatené parkovisko.

Bankov je už niekoľko storočí pre Košičana pojmom pre rodinný výlet a zábavu. V roku 1705 tu pri frekventovanej ceste na Spiš, na silnom prameni železitosírnatej vody založili kúpele. Vo viere v jeho liečivú silu tu postavili v roku 1765 Kaplnku Svätého kríža. Dnes je súčasťou hotela Bankov a tvorí základ pôvodnej stavby. Hotel je postavený v roku 1867 vo švajčiarskom slohu s kúpeľnými miestnosťami a reštauráciou. V roku 1903 postavili na Hornom Bankove novú neogotickú Kaplnku Nanebovzatia Panny Márie a v roku 1922 tu bola postavená v duchu eklekticismu aj Kaplnka sv. Jána Nepomuckého. V jej blízkosti je niekoľko prameňov s pitnou vodou. Na lokalitu nadväzujú lesné cesty a chodníky, spájajúce sieť izolovaných funkčných plôch vymedzených pre individuálnu pobytovú rekreáciu piknikovou formou. Zaujímavosťou na prechádzke Bankovom je „Lesnícky náučný chodník Stará bankovská cesta“ so siedmimi stanovišťami, ktoré náučno-populárnou formou oboznamujú návštevníkov s lesníckou činnosťou, lesným prostredím a hospodárením v lese. Na Hornom Bankove sa nachádza aj minigolfový areál.

Horný Bankov je východiskovým bodom pre nástup na cykloturistické trasy či pre priaznivcov behu na lyžiach. Cez Bankov vedie aj významná červená turistická trasa nazývaná Cesta hrdinov SNP, ktorá pokračuje západným smerom do významného strediska Jahodná. Pre zdatnejších turistov je to ešte len zastávka na trase ďalej na horské chaty Lajoška a Erika.


Zdroj fotografií: www.keturist.sk

Bankov , Košice
map