fbpx

Tajch Klauzy

Národný park Slovenský raj ponúka svojím návštevníkom veľa možností trávenia voľného času. Uprostred farebnej palety listnáčov bielych skalnatých brál, tmavozelených ihličnanov a blankytne modrej oblohy si naozaj vychutnáte tú pravú turistiku. Vodná nádrž Klauzy pri Smižanoch má svoje neobyčajné čaro.

Nachádza sa v prekrásnom prostredí NP Slovenský raj, je obkolesená tunajšími kopcami a hustými lesmi. Svojou pôvabnou, ba až romantickou atmosférou vás očarí v každom ročnom období. Akumulačné nádrže sa v súdobej odbornej terminológii nazývali klauzúry, preto dostala nádrž miestny názov Klauzy. Majiteľom hrádze bola aj grófska rodina Csákyovcov. Vodná nádrž má za sebou už pomerne dlhú históriu, postavená bola v roku 1781 pre potreby splavovania dreva, dvakrát bola renovovaná. V roku 1980 ju prispôsobili na chov rýb, neskôr v roku 1985 bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku. V strede hornej koruny hrádze je tzv. korunový prepad vody v podobe širokého dreveného žľabu. Nad ním postavili strážnu búdku rámovej konštrukcie so štvorspádovou, teda valbovou strieškou.

Práve Klauzy okúzlia svojou nenapodobiteľne romantickou atmosférou. Výlet k vodnej nádrži predstavuje krásnu a nenáročnú turistiku, ktorú si vychutnajú ako veľkí, tak aj malí turisti. K nádrži vedie značkovaný turistický chodník, jedná sa o nenáročnú turistiku pre každého naprieč Slovenským rajom. Na Klauzy sa z Čingova vydajte po modrej značke popri Hornáde až ku ústiu Bieleho potoka. Tu odbočte a ďalej sledujte zelenú značku proti prúdu Bieleho potoka. Postupne mminiete ústie rokliny Kyseľ aj ústie Sokolej doliny, až sa nakoniec dostanete ku samotným Klauzom. Späť sa vrátite po tej istej ceste. K nádrži je možné ísť aj na horskom bicykli.

Okolo vodnej nádrže Klauzy vedie značkovaný turistický chodník naprieč Slovenským rajom. Okružná trasa, z ktorej sa dá na mnohých miestach odbočiť a zatúlať sa do iných končín Slovenského raja, je síce časovo náročná, ale profilom určená aj pre priemerne zdatných turistov. Jej trasa je Košiarny briežok – Bikšova lúka – Turníky – Pod Holým kameňom – Do Klauzov – Klauzy (modrá) – Tomašovská Belá – Ústie Sokolej doliny – Ústie Kyseľa – Pod Tomašovským výhľadom (zelená) – Čingov, Lesnica (modrá) – Bikšova lúka – Košiarny briežok (zelená) a prevýšenie má cca 500 metrov.


Smižany
map