fbpx
Rastlinný kostol a vyvieračka sv. Ladislava

Ambasádori: Autom po Slovensku

Boli ste už v kostole, v ktorom nenájdete sochy, fresky, zvon či inú výzdobu, a dokonca mu chýbajú múry? Rastlinný kostol sv. Ladislava pri obci Debraď je postavený z drevených trámov obrastených popínavými rastlinami a v jeho strede sa týči mohutný strom. Pri návšteve významného pútnického miesta nevynechajte vyvieračku, ktorá oživuje legendu Svätého Ladislava.

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

NIE

Stravovacie zariadenie

NIE

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

Debraď je malá obec medzi Jasovom a Moldavou nad Bodvou. Jej okolie ukrýva bohaté zásoby kvalitného vápenca, ktorý sa tu pálil od 13. až do polovice 20. storočia. Vápno sa využívalo napríklad pri výstavbe kostolov či iných cirkevných budov – medzi ne patrí aj jasovský kláštor. Vďaka tomuto podkladu sa v obci nachádza niekoľko jaskýň, no verejnosti sú neprístupné. Na okolitých lúkach sa na jar objavujú viaceré vyvieračky. Miestni im dali mená ako hladná studnička či džbánok. Avšak najznámejšia a stála vyvieračka je pri rastlinnom kostole na čistinke sv. Ladislava, len zopár kilometrov západne od obce.

Trasa ku čistinke je nenáročná. Auto sme odparkovali pri Kaplnke sv. Trojice na okraji obce, no do obce jazdia aj autobusy či vlaky. Od závory nás široká cesta najprv previedla rozsiahlymi lúkami, potom hustým lesom s miernym stúpaním, a nakoniec sme vyšli opäť na lúku – tentokrát na tú, ktorá na svojom vrchole ukrýva vyvieračku s kostolíkom.

Závora na okraji obce
Lúka pri čistinke sv. Ladislava

Trasa z Debrade nám zabrala asi hodinku a je neznačená. Viete sa sem dostať aj z Drienovca a Jasova po žltej turistickej značke, alebo z mesta Moldava nad Bodvou po zelenej turistickej značke.

K Debradi a čistinke sa neodmysliteľne viaže legenda o Svätom Ladislavovi, ktorá sa dlho tradovala len ústne. Hovorí o kráľovi, ktorý sa so svojim ustatým vojskom vracal z bojiska. Keď sa blížili k Debradi, minulo sa im jedlo aj voda. Svätý Ladislav sa pomodlil k Bohu a pod kopytom jeho koňa zo skaly vytryskol prameň. Debradčania pri prameni ešte dlho pozorovali stopu podkovy kráľovho koňa. O prameni je známe že je výdatný a nikdy nevysychá.

Vyvieračka sv. Ladislava

Za čias kráľa Mateja dal na čistinke vedľa prameňa jasovský prepošt Bátky Domokos postaviť kostol, ktorý neskôr zničili Turci. Stredoveké základy kostola z 15. storočia boli koncom 20. storočia obnovené. Podľa návrhu architekta Gábora Tamása bola zahájená rekonštrukcia kostola, no tentokrát pri nej boli použité len prírodné a ekologické materiály. Najprv bol osadený kamenný múrik. Na ňom pribudla konštrukcia z drevených trámov v tvare bývalého chrámu.

V 50. rokoch sa na čistinke diali zázraky. Na informačnej tabuli sa môžeme dočítať, že „viacerým svedkom sa zjavila Panna Mária, z neba padali ruže a celá čistinka žiarila zlatou farbou“. Preto sa toto miesto stalo pútnickým. Vláda socialistického Československa však púte zakázala, a kaplnka bola podpálená.

v roku 2007 tu bol vysvätený nový Rastlinný kostol sv. Ladislava. Podľa všetkého teda dnes navštevujeme už jeho tretiu stavbu, pričom pôvodné miesto aj tvar kostola ostali zachované. Obnovila sa aj púť k miestu zjavení Panny Márie. Raz ročne sa v kaplnke koná odpust a v jeho predvečer tu môžete zúčastniť ľudovej veselice.

Kostol a jeho okolie dýcha magickou atmosférou. Drevené trámy z červenej jedle nádherne zdobia popínavé rastliny. Stromy vo vnútri kostola boli zachované na svojom pôvodnom mieste a ich koruny prečnievajú ponad „strechu“ kostola. Dva kríže nezvyčajných tvarov (na veži a nad svätyňou) nám pripomínali anjelov. Vo svätyni sa nachádza travertínový stôl a na stromoch visia menšie kríže s ružencami. Za kostolom nájdeme aj veľký drevený kríž.

Keďže je kostol situovaný na Jasovskej planine v národnom parku Slovenský kras, na jeho výstavbu boli opäť použité len prírodné materiály. Pri kostole sa nachádza niekoľko ohnísk s lavičkami, odkiaľ sme v tichu obdivovali unikátnu sakrálnu stavbu. Z lúky sa môžeme pokochať pohľadom na kúsok z Volovských vrchov s Kojšovskou hoľou, a tiež na Košickú kotlinu. Pri Ladislavovej vyvieračke sa nachádza križovatka turistických trás.

Turistický rázcestník Ladislavova vyvieračka

Debraď má aj ďalšie pamätihodnosti, ktoré dozaista stoja za návštevu. V rímskokatolíckom Kostole sv. Petra a Pavla je zvon z niekdajšieho kostola na čistinke a stáročná maľba vo svätyni kostola zobrazuje debraďskú legendu o sv. Ladislavovi. Vedľa cesty do kostola je na malej vyvýšenine kovová plastika znázorňujúca Svätého Ladislava sediaceho na koni. Prameň a kaplnka sv. Jána sú na hornom konci obce, vďaka čomu Debraď volajú aj „obec pod prameňom svätého Jána“.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 2,6 km
Trvanie trasy: 1:00 h

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.