fbpx
Vtáčí raj, vodná zážitková cesta a vyhliadkové veže okresu Michalovce

Srdcom dolného Zemplína je mesto Michalovce, ktoré so svojím okresom ukrýva poklady na hrade vo Vinnom i vtáčí raj v Sennom. Nachádza sa tu tiež jedna z najvýznamnejších ornitologických lokalít v strednej Európe. Pozrime sa spolu na turistiku pre náročných, prechádzky pre najmenších, romantické výhľady pre dvojice, ale aj krásne miesta pre celé rodiny.

Hrad vo Vinnom

Na južnom výbežku Vihorlatských vrchov sa nad obcou Vinné týči pamiatka Hrad Vinné. Dostanete sa k nemu po viacerých turistických trasách, z Vinného/Trnavy pri Laborci.  Prezradím vám, že jeho počiatky siahajú až do 13. storočia, čím ho radíme k najstarším historickým pamiatkam v okolí. Kedysi bolo jeho dôležitou funkciou strážiť cestu, ktorá viedla údolím Laborca a na sever od Haliče a Poľska. Mimochodom, v 15. storočí bol hrad centrom michalovského panstva. To, že sa dnes opravuje má na svedomí čas a aj to, že začiatkom 18. storočia dali hrad zničiť, aby sa nestal sídlom vzbúrencov.  Spája sa s ním bohatá história. Panstvo na opustený hrad však zanevrelo a odvtedy hrad dlhé roky chátral. Dnes už nie.

O záchranu stredovej stavby sa roky stará občianske združenie (OZ) Zemplínsko-užská hradná cesta. Zhotovili tam aj funkčnú repliku stredovekého dreveného šliapacieho žeriavu a hudobný prenosný organ. Priťahuje množstvo turistov i vďaka prebiehajúcej obnove. Tá však zime neprebieha a vnútro hradu je uzavreté. Počas letných mesiacov pri obnove hradnej zrúcaniny uvidíte pôvodné stredoveké techniky a postupy, navyše členovia združenia aj dobrovoľníci pracujú v dobovom oblečení a navodzujú tú pravú hradnú atmosféru. Zrúcanina sa nachádza v nadmorskej výške 325 m n. m., z ktorej sa vám naskytne úžasný pohľad na kraj ležiaci pod hradbami. Nad obcou Vinné ponúka nádherné scenérie na zemplínske more – Šíravu.

Kostolík pod Senderovom

Cestou, ako sa vyberiete na spomínaný hrad, môžete odbočiť k turistickej značke, ktorá vás zavedie na zaujímavé miesto. Leží juhovýchodne od obce Vinné v horskom masíve Senderov, ktorý sa nachádza východne od obce Vinné v komplexe Veľkého a Malého Senderova a tvorí prírodnú rezerváciu s rozlohou 28 ha. Vďaka svojmu strategickému umiestneniu s pekným výhľadom na Zemplínsku šíravu je vyhľadávaným miestom turistov. Pod vrcholom môžete objavovať i zaujímavú zrúcaninu kostolíka. Z menšieho kostolíka sa zachovali nadzemné murované časti. Prvá správa o kostole sv. Kríža je z roku 1336, kde sa spomína ako miesto pustovníkov. Zostal po ňom aj názov kopca či svahu, Svätý kríž. Do záchrany zvyškov sakrálnej stavby sa pustili dobrovoľníci v roku 2012. Pamiatka bola v dezolátnom stave, ale dobrovoľníci vyčistili interiér a exteriér kostola od náletových drevín a vegetácie. 

Lokalita je zaujímavá aj výskytom vzácnych druhov rastlinstva (kostrava dalmatská, nátržník piesočný a iné). Na mieste uvidíte, že kostolík je obklopený rozmanitou prírodou, kde sa dobre darí drobnému vtáctvu a vzácnemu hmyzu. Ešte pred plánovanou turistikou by ste mali vedieť, že spomínaná lokalita sa nachádza v prírodnej rezervácii Vinianska stráň, vyhlásenej v roku 1988 na južných a juhovýchodných svahoch Senderova so vzácnymi trávnymi, krovinnými a lesnými spoločenstvami. 

Rybníky v Sennom

Vtáčí raj vás čaká medzi obcami Senné a Iňačovce. Národná prírodná rezervácia Senné rybníky je jedna z najvýznamnejších ornitologických lokalít v strednej Európe. Prechádzať sa tu môžete na rozlohe až 1 440 ha. Zahŕňa v sebe Národnú prírodnú rezerváciu, sústavu chovných rybníkov a okolité lúk. Vedeli ste, že je tiež najvýznamnejšou lokalitou výskytu žeriavov popolavých na Slovensku? Možnosť nenáročného pozorovania a poznávania vtáctva láka na Senné stále viac ornitológov a milovníkov prírody z celého Slovenska aj z Európy a to najmä na jar počas vtáčej migrácie.

Predtým, ako vstúpite do Vtáčieho raja v Sennom, prejdete pri kaštieli z neskorej renesancie v prvej polovici 17. storočia. Asi sto rokov bol kaštieľ využívaný ako lovecký. Pred pár rokmi prešiel obnovou a počas rôznych podujatí je väčšinou otvorený. V zime ho však budete vidieť len v jeho vonkajšej podobe. Prechádzku môžete začať náučným chodníkom na opačnej strane – v Iňačovciach. Každý krok vás vtiahne do sveta vzácnych vtákov, rýb, mokrých lúk a mokradí. Súčasťou chodníka je zrekonštruovaná vahadlová studňa i vyhliadkové veže, ktoré sú ideálnym miestom na pozorovanie vzácnych druhov vtáctva. Chodník je nenáročný, má 15 km a 10 zastávok. Ak nebudete vládať, jednoducho trasu nedokončíte a vrátite sa späť.

Náučný chodník Beša – Čičarovce

Náučný chodník začína blízko ústia Laborca do Latorice v obci Beša. Radosť z neho budú mať predovšetkým milovníci vodných biotopov. Na prechádzke sa dozviete zaujímavosti o chránenej krajinnej oblasti Latorica. Možno niektorí prvýkrát zbadajú suchý polder, močiarne biotopy alebo pieskové duny.  Má až 12 zastávok a nakoľko je náučný chodník veľmi dlhý, má totiž až 15 km, tak môžete prejsť  iba časť. Napríklad – po ornitologickú vyhliadkovú vežu na pieskovej dune.

Vodná zážitková cesta

Vodná zážitková cesta – Náučný chodník Oborín považujú turisti za jedno z najkrajších miest. Ak ste ešte nenavštívili Oborín, mali by ste si tam namieriť. Chodník je dlhý 3 km s drevenou lávkou (600m) a rozhľadňou na pozorovanie vtáctva. Bol vybudovaný nie tak dávno, v roku 2019. Pozdĺž náučného chodníka sú rozmiestnené informačné tabule. Rozhodne si ich prečítajte. Sú tam informácie o chránených živočíchoch a rastlinách, ktoré sa nachádzajú v území Chránenej krajinnej oblasti Latorica a v Chránenom vtáčom území Medzibodrožie a na území európskeho významu Oborínske jamy, ako aj svet vodných živočíchov pozdĺž toku riek Laborec a Latorica. V lete sa vráťte späť, pretože obec ponúka plavbu loďou po rieke Laborec, možnosť vypožičať si bicykle, prejsť sa po cyklistickom chodníku, či navštíviť múzeum – Vidiecky dom Oborín.