fbpx
Vyhliadka Matka Božia

Ambasádori: Autom po Slovensku

Na severovýchodnom okraji Národného parku Slovenský raj sa na hore Matka Božia s nadmorskou výškou 906 metrov nachádza rovnomenná skalná vyhliadka. Pripomína najnavštevovanejšiu vyhliadku raja – Tomášovský výhľad. Je ale menej známa, na davy turistov tu veľmi pravdepodobne nenatrafíte a výhľady do doliny, na kopčeky i tatranské štíty budete mať len pre seba.

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

ÁNO

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

Štartovacím bodom túry na vyhliadku Matka Božia zvykne byť Novoveská huta (odtiaľ najprv po modrej, potom po žltej turistickej značke cez vrch Medvedia hlava) alebo Košiarny briežok neďaleko obce Smižany.

My sme si zvolili trasu z Košiarneho briežka. Auto sme odstavili na parkovisku pri Novákovej chate – tu sa môžete na konci výletu občerstviť, deti sa môžu vyblázniť na detskom ihrisku, a pri chate stojí aj rozhľadňa s lezeckou stenou. Alternatívne môžete využiť parkovisko Smižany, Maša alebo výlet začať na autobusovej či vlakovej zastávke v Smižanoch, čím sa vám trasa predĺži o cca 2 kilometre. Túra je nenáročná a často vyhľadávaná aj cykloturistami.

Od chaty sme sa vybrali k cykloturistickému rázcestníku Košiarny briežok. Napojili sme sa na žltú turistickú značku a kráčali po rozbitej asfaltovej ceste s miernym stúpaním. Les bol zahalený v hmle až po ďalší rázcestník – Sedlo Medvedia hlava – a my sme tajne dúfali, že sa nám vyhliadka nakoniec predsalen ukáže vo svojej plnej kráse :).

Košiarny briežok
Na ceste

Zo sedla sme pokračovali kúsok po rovine. Držali sme sa aj naďalej žltej značky, ktorá sa následne stočila vpravo do hustého lesa. Lesná cestička je spočiatku strmá, no v posledných desiatkach metrov nás čakala už len zaslúžená pohodová rovinka.

Odbočka do lesa

Minuli sme veľký drevený kríž a ocitli sa na skalnom brale s dvomi vyhliadkovými lavičkami. Pred nami sa rozprestrel Slovenský raj smerom na Geravy a v diaľke sa vypínal vrchol Kráľovej holi. Dorazili sme sem hádam v ten najlepší čas. Celá dolina Lesnica pod nami bola zaliata inverziou. O malú chvíľku vykuklo aj slniečko a príroda si pre nás pripravila úžasné divadlo. Tieto jesenné výstupy sú skutočne čarovné!

Kríž na Matke Božej
Vyhliadka Matka Božia

Za dobrej viditeľnosti odtiaľto vidno aj panorámu Vysokých Tatier. Výhľad z lavičiek síce sčasti zakrývajú stromy, no o pár metrov ďalej môžete vybehnúť na skalný vyhliadkový výbežok (oplatí sa!) a kochať sa slovenským klenotom ako dlho vám srdce ráči.

Vyhliadkový výbežok
Pohľad z výbežku

Vrch Matka Božia kedysi vytváral prapôvodnú plošinu spolu s Medveďou hlavou. Ak ešte budete mať chuť, zo spomínaného sedla sa na vrch Medvedia hlava dá vyraziť opačným smerom. Na odlesnenej ploche je taktiež menšia vyhliadka, tentokrát na Volovské vrchy.

Tip na ďalšiu úchvatnú a málo známu vyhliadku v Slovenskom raji: Vyhliadková lavička Ondrejisko.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO, Nováková chata (Zobraziť na mape) alebo Smižany, Maša (Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO, Smižany
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

ÁNO, Smižany
(Zobraziť na mape)

Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 4,7 km
Trvanie trasy: 1:52 h

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.