fbpx
Vyskúšajte zimný adrenalín na vodopádoch – ľadolezenie

Mrazivé počasie praje ľadovým prírodným úkazom. Ak aj vy patríte k tým, ktorí na ľadopády len nehľadia, ale radi by ste si vyskúšali po nich aj liezť, ponúkame niekoľko tipov v našom Košickom kraji.  Ukážeme vám ľadolezecké lokality, ktoré vám ukážu svet z inej perspektívy.

 

Rokliny i doliny

Známe vodopády Slovenského raja sa v zime premieňajú na lezeckú stenu a ľadolezenie je tam vhodné pre začiatočníkov i pokročilých. Ideálnymi lokalitami na túto aktivitu sú Suchá Belá, Kláštorská roklina, Sokolia dolina, Letanovský mlyn či Zejmarská roklina. Prekonať ich nie je jednoduché, no zážitok určite stojí za to. Uvidíte, že ľadové lezenie je v zasneženej krajine po zamrznutých vodopádoch neopísateľné a sľubuje fantastické zážitky, ale aj prekonanie vlastného strachu. Väčšina miest s možnosťami využitia horolezeckých mačiek je v spomínanej v Suchej Belej, resp. v katastri obce Hrabušice. Môžete si to namieriť rovno do spomínanej obce, ktorá sa stane východiskovým bodom vašej ceste k zážitkovému adrenalínu.

Ľadopád

Spiš má Šikľavú skalu, ktorá každoročne ponúka krásne ľadové divadlo a turisti ju považujú za jeden z najkrajších ľadopádov na Slovensku. Nájdete ho medzi obcami Matejovce nad Hornádom a Chrasť nad Hornádom v okrese Spišská Nová Ves. V zime je približne 14 metrov vysoký a môže byť do 30 metrov dlhý. Pre menej odvážnych je to aj miesto, kde si môžu urobiť krásne fotografie a zachytiť, ako voda zo Šikľavej skaly kvapká a ľadopád tak stále rastie.  Vystúpiť na vrchol, kochať sa nádherným pohľadom z výšky, pocit voľnosti a slobody. Aj to ponúka náš región.

V kaňonoch Slovenského raja

Pri čítaní týchto riadkov vás to láka, ale predsa len nemáte žiadne skúsenosti? Máme pre vás to pravé a bezpečné! Lákavou aktivitou, ktorú ponúka Asociácia horských sprievodcov Slovenský raj je základný kurz ľadolezenia priamo v kaňonoch Slovenského raja. Lezenie je možné len vo vyhradených lokalitách. V sprievode odborníkov predstavuje takýto zimný šport unikátnu ponuku v destinácii Slovenského raja. Z 33 rozličných ľadopádov, zamrznutých kaskád a roklín je vyhradených 5 oficiálnych lokalít na ľadolezenie (Sokolia dolina, Kláštorská roklina, Suchá Belá, Letanovský mlyn, Zejmarská roklina).

Ľadové divadlo

Pozrite sa bližšie na miesta, kde v Slovenskom raji môžete trénovať. Nájdete medzi nimi ľadopády, rokliny, doliny, mosty. Na týchto miestach uvidíte krásne ľadové divadlo:

– Suchá Belá (Misový ľadopád, Maďarský ľadopád, ľadopád Roklina, Okienkové ľadopády, Korytkový a Bočný ľadopád)

– Kláštorská roklina (Barania hlava, Dúhový ľadopád, Kaskáda, Krížový ľadopád, Úzky a Záclona)

– Sokolia dolina (Skalný a Závojový ľadopád, Kaskáda bruch, Kaskáda po druhý most, Druhý most do vrcholu)

Chcete objavovať Kraj sveta aj počas zimy? Viac informácií nájdete na https://www.krajsveta.sk/