fbpx
Zamilujte sa do Košického kraja: Valentínsky zoznam romantických miest

Zabudnite na čokoládové srdiečka, buďte originál a vezmite svoju lásku na Kraj sveta. Košický kraj si zamilujete vďaka jeho bohatej ponuke romantických miest. Vyberte si hneď valentínsky výlet a zamilujte sa spolu do svojho regiónu.

Rastlinný kostol v Debradi

Čo keby ste svojej polovičke ukázali kostolík, ktorý vraj vyrástol z rastlín? Romantický pohľad na strom, ktorý je medzi základmi stavby a jeho koruna prerastá cez trámy, tvorí dominantu chrámu. Tento architektonický unikát obkolesuje istá dávka tajomnosti. Ak neveríte, tak to na vlastné oči uvidíte v obci Debraď v okrese Košice-okolie. Prvú písomnú zmienku o pôvodnom kostole na tomto mieste by ste našli zo 16. storočia, no už v roku 1570 ho zničili Turci. K Rastlinnému kostolu sa dostanete po žltej turistickej značke z obce Jasov (zo severu) 7 km, z obce Drienovec (z juhu) 5 km a po zelenej turistickej značke z mesta Moldava nad Bodvou (9 km). Ak cestujete autom, zviezť sa môžete blízko k spomínanému jedinečnému miestu a po vlastných nohách to máte z obce Debraď približne 3 km. Možno to bude pre vás aj vhodné miesto na žiadosť o ruku.

 

 

Historický park v Trebišove

Miesto, kam si chodia robiť svadobné fotografie aj mladomanželia. Najväčší a najbohatší park južného Zemplína má svoj domov v Trebišove. Vznikol koncom 18. storočia podľa vzoru anglických parkov a bol považovaný za najkrajší park v celom Uhorsku. Mnoho zo svojej krásy si zachoval dodnes. Viete, že v ňom môžete nájsť dreviny, ktoré boli privezené z celého sveta? Park je výnimočný nielen z botanického hľadiska, ale aj z historického a kultúrneho, pretože v jeho areáli sa nachádzajú mnohé ďalšie chránené kultúrne pamiatky. Romantické prostredie trebišovského parku na brehu umelého jazierka si Gróf Július Andrássy vybral za miesto svojho posledného odpočinku. Mauzóleum z bieleho mramoru tu stojí od roku 1893 a patrí medzi najcennejšie chránené kultúrne pamiatky v Trebišove. A práve na tomto mieste je navždy zapísaná láska aj v takej podobe, že sú v ňom spolu uložení gróf s manželkou a synom. Prekrásne mauzóleum bolo postavené na návrh nemeckého architekta Arthura Meininga v neogotickom slohu. Za zmienku stojí aj interiérová výzdoba, ktorej dominuje replika obrazu Plačky pod krížom, socha anjela, neogotický oltár a bronzová plastika ženy stvárňujúca dcéru Helenu.

Senianske rybníky

Vezmite svoju lásku do vtáčieho raja medzi obcami Senné a Iňačovce (okres Michalovce). Národná prírodná rezervácia Senné rybníky je jedna z najvýznamnejších ornitologických lokalít v strednej Európe. Prechádzať sa tu môžete ruka v ruke na rozlohe až 1 440 ha.  Nájdite v sebe romantickú dušu a pozorujte vtáky. Predtým, ako vstúpite do Vtáčieho raja v Sennom, prejdete pri kaštieli z neskorej renesancie v prvej polovici 17. storočia. Asi sto rokov bol kaštieľ využívaný ako lovecký. Pred pár rokmi prešiel obnovou a počas rôznych podujatí je väčšinou otvorený. V zime ho však budete vidieť len v jeho vonkajšej podobe. Prechádzku môžete začať náučným chodníkom na opačnej strane – v Iňačovciach. Každý krok vás vtiahne do sveta vzácnych vtákov, rýb, mokrých lúk a mokradí. Súčasťou chodníka je zrekonštruovaná vahadlová studňa i vyhliadkové veže, ktoré sú ideálnym romantickým miestom.

Zádielska dolina

Pre páry máme v Košickom kraji aj Zádielsku dolinu. Súčasťou doliny je približne 3,8 km dlhá monumentálne krasová tiesňava nazývaná Zádielska tiesňava, ktorý vznikla zarezávaním Blatnického potoka do Zádielskej planiny. Vaša myseľ si oddýchne prechádzkou po historickom, prírodovednom a ochranárskom chodníku. Keď po ňom budete kráčať, spomeňte si, že ho otvorili v roku 1977 a zrekonštruovali v roku 1992. Na vašej ceste lásky vás trochu potrápi namáhavý výstup na okraj Zádielskej planiny a strmý zostup do Zádiela. Začiatok tiesňavy sa nachádza pod vrchom Havrania skala, ďalej už pokračuje len ako Zádielska dolina, pričom pod vrchom Chvost sa prudko stáča na západ a odtiaľ pokračuje až k jej spomínanému začiatku. Tento úsek Zádielskej doline sa nazýva aj Blatnická dolina. Pri túre cez štyri kilometre dlhú tiesňavu je možné zachytiť na váš fotoaparát mnoho drobných jaskýň, krasových a skalných útvarov. Najznámejším z nich je Cukrová homoľa vysoká 105 metrov.

 

Kyslíkové trasy

Pekné chvíle vo dvojice môžete spolu zažiť na kyslíkovej trase v okrese Gelnica. Začnite na trase so začiatkom v bode Perši jarek a občerstvite sa vodou z lesných prameňov. Cestou pôjdete aj pri Hrobe baníka, lavičke pri Kráľovskom buku a možno si trúfnete na Ostrý vrch 025 m.n. m. Príroda vám roztvorí svoju náruč pohľadom na scenérie Turzovskej doliny, Sivca, Folkmárskej skaly, Kojšovskej hole, Kloptane. Kyslíková trasa pokračuje výstupom na vrch Klipperg – 1025 m. n. m. Vo dvojici zostúpite po lesnej ceste cez Mokré pole alebo po lesnej ceste cez Leopoldu, kde si môžete pozrieť pozostatky po banskej činnosti, obnovený portál bane Štefánia a po asfaltovej ceste na Turzov ku bývalej Škole v prírode. Na konci kyslíkovej trasy navštívte Oázu pokoja v Turzovskej doline nad kaplnkou – Povýšenia Svätého Kríža a vaším cieľom sa stane Turzovské jazero.

Náš výber romantických miest

Vyhliadková skala Lorelay

Rastlinný kostol, Debraď

Zádielska dolina

Kúpele Štós

Kyslíková trasa, jazierko

Historický park v Trebišove

Náučný chodník Oborín

Silická planina

Silická ľadnica

Senianske rybníky

Most svätého Gottharda, Leles

Sans Souci

Ondrejisko (Borovniak)

Romantické miesta nášho Košického kraja nájdete nižšie v mape.