fbpx
Zaži chute regiónu

Vínna cesta je stvorená pre všetkých, ktorí si v objatí podmanivej prírody radi vychutnajú čas pre seba. Doprajte si pohár plný histórie, ktorý v sebe snúbi miestnu tradíciu, slnkom zaliate svahy a pracovitosť miestnych ľudí. Historické vínne cesty v našom regióne vedú úrodnými údoliami, slnkom zaliatymi svahmi, na ktorých sa darí tradičným odrodám viniča. Stretať sa tu môžete s pohostinnosťou ľudí, s hrdosťou na dedičstvo po predkoch, zachovanými tradíciami, ale tiež s nádhernými, no na pohľad nenápadnými pamiatkami.

TAJUPLNÉ PIVNIČKY V AGÁTOVOM HÁJI

Malohorešské vínne pivnice sú najväčším komplexom pivníc v regióne. Do tufu na malom mieste je vytesaných 80 vchodov, ktoré sa delia ešte na množstvo ďalších chodieb. Ich pôvod siaha do doby pred tatárskym vpádom, kedy slúžili miestnemu obyvateľstvu ako úkryty.

VÍNO KRÁĽOV – KRÁĽ VÍN

Tak znie výrok francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. o tokajskom víne. Aromatické víno zlatej farby, vyrábané v Tokajskej oblasti, je výnimočné tým, že nemá alternatívu. Je to skrátka originál. Tokajské vína možno vyrábať výlučne z hrozna odrôd Furmint, Lipovina, Muškát žltý a v niektorých prípadoch aj Zeta.

UNIVERZÁLNA MEDICÍNA

Tokajské víno je od minulosti známe aj svojimi liečivými účinkami. Ako liek ho používali na liečenie chudokrvnosti, malátnosti a nervových chorôb.

RUČNE ZBIERANÉ ZLATÉ HROZIENKA

Cibéby, ktoré zoschli na koreni viniča, obsahujú 40 – 60 % cukru a sú napadnuté ušľachtilou plesňou Botrytis cinerea. Oberajú sa ručne. Denne jeden človek nazbiera okolo 8 kg cibéb. Na výrobu trojputňového tokajského vína je potrebné zaliať cca 70 – 80 kg takýchto cibéb takmer 140 litrami suchého vína. Potom musí vínko zrieť ešte štyri až osem rokov.