fbpx
Život dobrodruhov: Jánošíková bašta

Túžite vypadnúť do prírody a užiť si príjemný deň v obklopení lesov s nádherným výhľadom na konci? Jánošíková bašta je tým ideálnym miestom, ktoré ponúka zároveň aj možnosť občerstvenia po ceste, v podobe „opekačky“.

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

NIE

Náročnosť trasy

STREDNÁ

 

Jánošíková bašta je monumentálny asi 45 metrov vysoký skalný útvar, ktorý klesá až do doliny Hornádu. Jej vrchol leží vo výške 523 m.n.m. Nachádza sa neďaleko obcí Veľká Lodina a Kysak. Patrí do oblasti Slovenského rudohoria, konkrétne do podcelku Čierna hora.

Jánošíková bašta je známa aj medzi skalolezcami, ktorí si tu určite prídu na svoje. Poskytuje zhruba 50 rôznych trás s nižšou obtiažnosťou. Práve preto je vhodná aj pre začiatočníkov.

Peší turisti si neďaleko vrcholu vedia spraviť piknik, či využiť ohniská na opekanie. Samozrejme, z vrcholu Jánošíkovej bašty sa nám naskytajú priam neuveriteľné výhľady do všetkých strán. Môžete z nej vidieť do doliny Hornádu, kde sa nachádza aj dvojkoľajová železničná trať (Košicko-bohumínska železničná trať). Taktiež si môžete vychutnať pohľad na skalný útvar Humenec, ktorý je hneď oproti. Ďalej ponúka výhľad na Kysacký hrad a časť Slanských vrchov.

Humenec (618 m.n.m)

Celá trasa vedie nádherným lesíkom, kde sa vyskytujú najmä buky a dubové hrabiny. V okolitých lesoch si tiež môžete pochutnať na lesných jahodách, čučoriedkach či nazbierať nejaké huby. Rastie tu aj mnoho liečivých a chránených rastlín.

V letných mesiacoch odporúčame pribaliť aj repelent, nakoľko dole v lesoch je mnoho komárov, ktoré vedia zážitok z prechádzky trochu znepríjemniť.

Ako sa dostanete na Jánošíkovú baštu?

Na Jánošíkovu baštu sa dá dostať aj z Veľkej Lodiny po modrej turistickej značke. Najpríjemnejšia a najviac využívaná je ale trasa, ktorá vedie z obce Kysak. Je súčasťou veľmi významnej červenej turistickej trasy, ktorá vedie naprieč celým Slovenskom – Cesta hrdinov SNP.

V obci Kysak môžeme zaparkovať pri obecnom úrade. Odtiaľ len sledujeme červené turistické značky, ktoré sú dostatočne viditeľné a navedú nás na lesnú cestu.

Prvý kilometer po vstupe na lesnú cestu kráčame popri potôčiku. Po chvíli sa dostávame do chatárskej oblasti. Sledujeme červenú turistickú značku, ktorá nás prevedie popri chatkách až na zúženú lesnú cestičku.

Bočíme doprava. Tu sa začína miernejšie stúpanie, ktoré zvládnu všetky vekové kategórie. Zo začiatku je cestička obklopená vysekanými kriakmi, neskôr vstupujeme do hustejšieho lesa. Už sa nachádzame na hrebeni, z ktorého sa naskytajú prvé výhľady do doliny Hornádu. Lesným chodníčkom kráčame pomedzi stromy a míňame zopár lúk. Tieto sú zväčša na ľavej strane.

Onedlho prichádzame do cieľa. Neďaleko rázcestníka sa nachádzajú dve ohniská, ktoré vieme využiť na opekanie či menší piknik.

Na vrchole si už môžeme vychutnať výhľady, spraviť si úžasne fotky a sledovať vlaky, ktoré každú chvíľu prechádzajú železničnou traťou. Ak ste nadšencami lezenia, nezabudnite si vziať svoju lezeckú výbavu.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO, Obecný úrad Kysak
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO, Kysak
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

ÁNO, Kysak
(Zobraziť na mape)

Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 4,1 km
Trvanie trasy: 1:15h (späť 1 h)

 

Trasa na Jánošíkovú baštu

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @zivot_dobrodruhov