fbpx
Život dobrodruhov: Zejmarská roklina a Geravy

Máte chuť zažiť trošku adrenalínu v Slovenskom Raji? Nadýchať sa čerstvého vzduchu a stráviť nádherný deň v prírode? Turistika v Zejmarskej rokline bude pre vás to pravé. Nájdete v nej všetko, čo preslávilo Slovenský raj. Hlboký skalný kaňon, vodopády, rebríky a stúpačky.

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

ÁNO (Horský hotel Geravy)

Náročnosť trasy

STREDNÁ

 

Zejmarská roklina je jednou z najmenších roklín Slovenského Raja. Taktiež sa považuje za najkratšiu roklinu. Nachádza sa neďaleko priehrady Palcmanská Maša, nad obcou Dedinky Aj keď patrí medzi najmenšie tak dokáže ohúriť svojou krásou. Nechýbajú jej rebríky, neuveriteľné vodopády, lávky a nádherné miesta. Môžeme ju zaradiť medzi menej náročné trasy. Celou roklinou tečie potok a jeho hlavným zdrojom je výdatná vyvieračka Zejmarská studňa. Prvý krát bola sprístupnená členmi Horskej služby roku 1963. Vstup do rokliny je spoplatnený 1,5€ na osobu. Treba podotknúť, že prechod roklinou je povolený len jedným smerom. Je zakázané sa vracať smerom nadol. Na konci rokliny sa nachádza Horský hotel Geravy. V okolí hotela sa nachádzajú lavičky a krásne lúčky kde sa dá príjemne oddýchnuť po prechode rokliny.

Palcmanská Maša

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO, Náučný chodník Slovenský raj – juh (Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO, Dedinky CHZ Hotel
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

ÁNO,
Dedinky
(Zobraziť na mape)

Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 4,7 km
Trvanie trasy: 2:00 h
Celkové prevýšenie: 348 m

 

Trasa sa začína na začiatku obce Dedinky pri hoteli CHZ. Najprv sa musíme vybrať červenou turistickou značkou smerom na Zejmarskú roklinu, ústie. Tento počiatočný úsek trvá približne 20 minút.

Po chvíli sa ocitneme pri vstupe do Zejmaskej rokliny, ktorá sa nachádza v obci Mlynky. Odtiaľ sa musíme vybrať smerom na Geravy po modrej turistickej značke. V tejto rokline sa nie je kde stratiť a celá trasa je dobre značená. Roklina začína miernym stúpaním. Po celý čas nás sprevádza zurčanie potôčika po ľavej strane. Po chvíli sa začína strmšie stúpanie a do cesty prichádzajú prvé železné stúpačky, ktoré vedú ponad potôčik.

Netrvá dlho a pred nami sa objaví prvý vodopád spolu s rebríkom. Treba dávať pozor na kamene, ktoré na prvý pohľad vyzerajú bezpečne ale v skutočnosti sú dosť klzké.

Za prvým rebríkom je stúpanie každým krokom strmšie. Po pár minútach chôdze sa dostaneme k najväčším vodopádom v rokline, ktoré sa nazývajú Nálepkove vodopády. Tento úsek musíme prekonať pomocou stúpačiek a rebríkov, ktoré sú najdlhšie v rokline.

Hneď za Nálepkovými vodopádmi míňame posledný vodopád s rebríkom.

Posledná časť Zejmarskej rokliny vedie príjemnou lesnou cestičkou a po pár minútach sa pred nami objaví krásna lúčka s Horským hotelom Geravy.

Táto časť túry by mala trvať približne 50min. Odtiaľ sa musíme vybrať po zelenej turistickej značke smerom na Dedinky, autobusová zastávka. Po celý čas kráčame smerom dolu po lesnej cestičke, ktorá je dostatočne značená. Približne po 45 minútach sa dostaneme do obce Dedinky.

Trasa – Zejmarská roklina

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @zivot_dobrodruhov