fbpx
BUCKET LIST: Vbehnúť do exteriérovej galérie

Nechajte si v lockdowne odomknuté dvere. Tie do vašej duše. Nie nadarmo sa hovorí, že umenie kultivuje dušu a pohyb zase potrebuje to vaše telo. Urobíte pre nich niečo? Nezatvárajte sa pred sebou ani pred svetom. Neklesajte na duchu. Máme pre vás riešenie! Východisko pre telo a dušu zároveň. Pozdvihnite svoj pohľad na budovy, miesta, kde sa zjavuje exteriérové umenie a prejdite sa „down the streets“. Doprajte si prospešnú pozorovaciu siestu spolu s duchmi osobností umenia, pozvite povedzme Michelangela, Picassa, Moneta či Klimta – vyberte si, koho len chcete, a skúste sa pozrieť ich optikou  na umenie, ktoré doslova na vás zíza z ulíc. Ako by asi vnímali naše súčasné pouličné umenie, svet kresby, maľby, reklám, slov a znakov v umení oni?

Pri prechádzaní popri košických street art výzvach a inšpiráciách nechajte na seba pôsobiť toto umenie v exteriéroch mesta. Plné kreativity, ilúzií, sveta úniku. Nazrite na východe republiky na otvorenú expozíciu – Galériu v meste, kde mural, graffity, reklamná typografia je DIELOM a obyvateľ mesta, jeho návštevník, zas konzumentom. Staňte sa návštevníkom mestskej open air galérie bez vstupenky a červeného koberca. Pozorujte, ako sa tvoria expozície vo verejnom priestore. Nebudú to len maľby na stenách budov, ale aj inštalácie v uliciach či premaľované rozvodové skrinky a hydranty. Zoznámite sa s tými najlepšími street art dielami, aké Košice majú. A poviem vám, máte sa na čo tešiť!

1. Vbehnúť do exteriérovej galérie

Street art, murals, Košice

Hoci sa takéto umenie vníma ako nové, pravdou je, že existuje od nepamäti. Stačí si pripomenúť jaskynné maľby v španielskej Altamire alebo v jaskyni Lascaux vo Francúzsku či talianske renesančné sgrafitá – typické dekoratívne slohové prvky, ktoré sa vyskytovali na fasádach budov a neskôr aj v interiéroch. Odbehnite teraz ale z dávnej Altamiry do Košíc dnešných dní a vbehnite do exteriérovej galérie, kde si vychutnáte takéto umenie. V inšpirácii vás potom nedobehne nik! Murals a graffity oživujú ponuré sivé fasády sídliskových panelákov, osviežujú ošumelé kúty námestí, rozveseľujú nudné pasáže. Umenie v meste je tiež výpoveďou odzrkadľujúcou sociálno-spoločenské dianie, problematiku doby, nostalgiu za niečím, sen, únik. Skrátka, doprajte si výbeh do sveta fantázie, ktorý povznáša, rozosmieva, kladie otázky, ponúka zamyslenia a niekedy aj odpovede.

Street Art Communication (SAC) je nepoddajná skupina mestských dobrodruhov, ktorí v roku 2008 uverili, že mesto je priestor, ktorý sa zväčšuje alebo zmenšuje priamo úmerne s pocitom hrdosti naň. Od roku 2011 SAC kurateluje najväčšiu mestskú muralistickú galériu na Slovensku s názvom Otvorená mestská galéria (OMG). OMG je výstavný priestor na fasádach obytných domov. Galériu tvoria monumentálne maľby od velikánov súčasného svetového muralizmu. Vystavené diela sa rozprestierajú po celých Košiciach. V súčasnosti je bod/sídlo  SAC databáze Tabačky Kulturfabrik na Gorkého 2 v Košiciach.

2. Vydať sa po stopách košického Banksyho

Santiago – zberateľ zahodených slov, Košice

Vandalizus ako umenie? Tancujúce písmenká? Výpovede a odkazy? Všetko sú to čarokrásne stopy pouličného umelca, ktorý sa podpisuje lodičkou, parníkom alebo menom Santiago. Ukrýva sa tiež pod pseudonymom Banksy. Momentálne je Santiago jednou z najznámejších ikon umenia street art. Santiagove písmená a ich zhluky ponúkajú duši čarovné pousmiatie sa.  Stopy spája Santiago do komplexnejších výpovedí, ktoré vyjadrujú to najpodstatnejšie – venuje sa láske! A tá už je dnes naozaj umením! Dokonca vkladá do svojich písmenkových produktov koncept hudby. Podľa neho je napríklad mesiac jún „mesiacom prasknutých strún“. Už sa vo vás rozozvučali tie tóny duše, ktoré na fasádach budov doslova tancujú? Santiagovými stopami sú košické fasády a plochy okolo frekventovaných chodníkov, ktoré on poňal ako prázdne stránky knihy. Na ne píše svoje príbehy. Minimalisticky – vetou či dvoma. Nájdite stopy zachytávajúce Santiagove osobné autentické reflexie, špecifické spoločenské nálady mesta, podoby lásky aj veselé banality. Jeho stopy vás zavedú aj k vážnym filozofickým témam, ktoré sú – preňho charakteristicky – vyjadrené jednoduchými bonmotmi. O tom, či ide o umenie alebo vandalizmus, možno rozhoduje aj fakt, že mnohé zo Santiagových nápisov v Košiciach neboli zatreté. Akoby aj! Veď ako hovorí jedna Santiagova stopa: „Láska je infekčná.“

3. Ísť za svetlom do minulosti

Neón a reklamná typografia, Košice

Máte potrebu zase niekam uniknúť? Za svetlom? Vidieť kultivujúce a povznášajúce umenie vo svetle? Či svetlo v umení? V každom prípade vám ponúkame smer, cestu za svetlom. Priamo v meste. Ulica, mesto, architektúra, graffiti, typografia, vizuálny smog, tvorba písma. To sú niektoré z kľúčových slov, ktorými sa dostanete do umenia svetla. Z pohľadu vizuálnej kultúry je mestský priestor tvorený širokým spektrom prvkov, v ktorom má dominantné a špecifické postavenie reklamná typografia. Práve vďaka osobnému vzťahu autorov Sama Čarnokého a Rada Sinčáka k verejnému priestoru a písmu vznikla publikácia NEÓNA – typografický šlabikár, ktorý mapuje výskyt nostalgických reklám a ich pozostatkov, retro nápisov, ale i reklamného smogu v 26 východoslovenských mestách vrátane Košíc. Osobitnou kapitolou je neónová reklama, ktorá od svojej premiéry na Expo v Paríži v roku 1912 síce prešla príznačným vývojom, no z jej veľkolepého efektu, ktorý mestám pridáva unikátnu atmosféru, sa tešíme doteraz, i keď dnes už v podobe šetrných LED reklám. 

Čo teda v Košiciach musíte vidieť?

Kuchynské potreby (Alžbetina ulica)

Papier (Mlynská ulica)

Maratón (Námestie Maratónu mieru)

Pozostatky po Mladosti (Hlavná ul.)

Merkúr (Ulica B. Nemcovej)

Kino ÚSMEV

4. Spoznať skamenených obyvateľov

Atlas sôch, sídliská, parky a námestia v Košiciach

Poďte putovať v čase a navštívte verejné priestory Košíc. Lákavá ponuka, však? Nepotrebujete navštíviť ani galériu, len sledovať stopy, ktoré v meste zanechali sochári. Pri putovaní vám pomôžu presné súradnice. Diela nájdete v rôznych mestských častiach, v parkoch i na sídliskách. Rôznorodosť verejného priestoru celého územia Košíc zachytáva publikácia Danky Bodnárovej a Miša Hudáka – Atlas sôch. Je to vydarený pokus o vytvorenie zoznamu zásadných diel povojnového umenia. Vznik artefaktov sprevádzal rapídny rozvoj a rast Košíc, spôsobený výstavbou železiarní. Kniha zachytáva diela v rozpätí päťdesiatich rokov. Spoločne vytvárajú časovú os vývoja mesta a spoločnosti. Vyberte sa teda s Atlasom sôch v ruke do galérie pod košickým nebom s rozlohou 240 kilometrov štvorcových:  objavujte nové v známom priestore, skúmajte posolstvá autorov, ktorých diela žijú dlhšie ako oni. Niektoré sochy sú občas demonštratívne zosadzované podľa požiadaviek doby alebo, naopak, s úžasom znova objavované po dlhých rokoch.

Čo teda v Košiciach musíte vidieť?

Námestie Maratónu mieru – Socha Mladosť

Luník 2 – Socha Češúca sa

Park pred Poliklinikou Sever – Socha Chodec

Kostolianska cesta – Žrebec Ardo

Mäsiarska – Socha Pamätníka Sándora Máraia

Hlavná ulica – Erb mesta Košice

Hlavná ulica –  Súsošie Immaculata

5. Ponaháňať v mestských parkoch „čajky“ (alebo holuby)

Košice behom

Oddýchli ste si? Načerpali ste síl a adrenalín vás volá von? A opäť behať, však? Výborne! Nepotrebujete sedemmíľové čižmy, ktoré vás prenesú rýchlo na vzdialené miesta. U nás návštevníkom stačia na efektívne spoznávanie mesta klasické tenisky. Vybehnite do mesta ako miestni športovci. Staňte sa „lockdownovým maratóncom“! Táto výzva má aj hlbší význam, pretože Košičania sa cítia byť významnou súčasťou bežeckého sveta. Vďaka dlhoročnej tradícii medzinárodného maratónu, ale aj menších miestnych behov sú miestni zvyknutí pokrikmi a úsmevmi povzbudzovať okolobežiacich športových nadšencov. Možno vás milo prekvapí, aká veľká je spontánna fanúšikovská základňa v Košiciach.

Prefrčte ako víchor Lesoparkom Furča

Ak chcete byť pánom cesty, možno aj celého lesa, a k výkonom nepotrebujete povzbudzujúcich fanúšikov, zabehnite si do Lesoparku Furča. V hustom lese sa vaše starosti stratia a budete vnímať len miestnych, ktorí lesopark využívajú na rodinné víkendové prechádzky. Celá 7-kilometrová trasa tam a späť pomedzi vysoké štíhle stromy vedie po rovnej asfaltovej ceste. Približne v polovici trasy sa však musíte zastaviť! Nie, nie je tam žiadna prekážka, len nádherný výhľad, ktorý sa vám naskytne presne na hranici dvoch lesov. Na trase budete informovaní o prejdených kilometroch, nemusíte teda vytasiť svoje najnovšie „Garminy“. Skvelou pomôckou sú informačné tabule popri trase, ktoré vás každý polkilometer motivujú k lepším výkonom. Športovcov iste poteší aj informácia, že v lese nájdu plne vybavené sociálne zariadenie.

Lokalita: Košice, Dargovských Hrdinov – Lesopark Furča

Dĺžka trasy: 7 km

Charakter trasy: kombinácia – asfalt + lesný povrch (v prípade, ak zídete z hlavnej asfaltovej trasy na bočné chodníčky), mierne prevýšenie

Ponaháňajte v mestských parkoch „čajky“ (alebo holuby)

Široká promenáda lemovaná historickými budovami s kaviarničkami sa prestriedava s hustými zelenými parkami, ktoré vám zabezpečia poriadny objem kyslíka. Na rozbeh klusu je ideálny Mestský park, do ktorého vás navedie most v blízkosti Jakabovho paláca. Množstvo štrkových chodníčkov sa prepletá pomedzi zelené plochy, na ktorých sa v letných mesiacoch opaľujú miestni, čítajú tam knihy alebo „piknikujú“. Dynamiku behu zmeníte v pulzujúcom centre mesta, ktorým prefrčíte ako víťazný maratónec za sprievodu obdivných pohľadov ľudí na terasách podnikov. Áno, chápeme, že toto tempo a hollywoodské úsmevy na tvári neudržíte dlho, preto za cieľ spoznávania mesta behom zvoľte pokojné prostredie parku na Moyzesovej ulici. Nachádza sa v tesnej blízkosti centra mesta. Aj keď stále budete vnímať rýchly pulz mesta, zelená oáza vám poskytne dostatočný priestor na vydýchanie sa.

Lokalita: Košice – Mestský park, Moyzesova ulica (park), Hlavná ulica

Dĺžka trasy: 7 – 15 km

Charakter trasy: štrk, asfalt, rovina

Hrádza na Jazere tvoj teleport na ostrov Margitsziget do Budapešti

Poznáte tie štylizované zábery, na ktorých ľudia s dokonale vyformovaným telom a so slúchadlami na ušiach ležérne poklusávajú po pobreží, akoby im patril svet? Áno, takýto pocit, no o niečo autentickejší, s miernou dávkou retra a socialistickej nostalgie nájdete aj u nás! Hrádza vedľa jazera v mestskej časti Nad jazerom je ideálna aj pre začínajúcich bežcov. Na dlhej a rovnej trase popri rieke Hornád s výhľadom na okolité lesy na jednej strane a sídlisko na strane druhej vás bude ovievať jemný vánok. Rovná asfaltová trasa je bezpečná a je obľúbeným miestom bežcov, ale aj korčuliarov. Pred behom sa môžete nakopnúť skvelou kávou v podniku, kde je hlavným hrdinom francúzsky buldog menom Boston. Podľa mena tohto chlpáňa nájdete podnik neďaleko hrádze.

Lokalita: Košice, Nad jazerom – hrádza

Dĺžka trasy: 5 – 9 km

Charakter trasy: asfalt, rovina