fbpx
Dreveným mostom za slávou a pádom hute za Medenou horou

Štefánska Huta, drevený most  a kluknavský kaštieľ

Diaľnice sú fajn, no mnoho turistov tvrdí, že vďaka ním prichádza o turistické atraktivity, ktoré im pri jazde autostrádou doslova „zišli z očí“. Jazda rýchlocestami izoluje kontakt s malinkými dedinkami, romantickými výhľadmi, rázovitými oblasťami a so svetom fascinujúcich panorám. Na „starých cestách“ však zostalo mnoho zaujímavých zastávok, preto do pozornosti dávame Štefánskú Hutu a Kluknavu. Zaujmú unikátnym dreveným mostom, starou hutou, kaštieľom i čarom Spiša.

Kde bolo, tam bolo, za medenou, striebornou a zlatou horou…. Veď to poznáte. Ale za tou medenou dodnes zostala stáť stará administratívna budova niekdajšej medenej huty z 19. storočia. Postavili ju s noblesou v klasicistickom slohu, no dnes žalostne chátra a pustne. Človek si odnáša emócie plné otáznikov a predstáv pretavených do otázky: Čo keby? O pár desiatok metrov ďalej je to  podstatne lepšie. Tam rieku Hornád preklenuje unikátny zastrešený drevený most z roku 1832 a slúži dodnes bez vážnejšieho poškodenia. Konštrukcia zo smrekového dreva dlhá 27 metrov a široká 3,50 metra je upevnená na kamenných pilieroch. Architektúra a technické riešenie mosta sú zaujímavé a neobvyklé. Jediná zachovaná stavba svojho druhu na Slovensku prešla v roku 2015 rozsiahlou renováciou podlahových foršní a bola ošetrená olejovým náterom. Medená huta a drevený most sú zapísané v zozname národných kultúrnych pamiatok Slovenska.

Okrem týchto zaujímavých objektov láka návštevníka aj  kaštieľ, postavený z kameňov niekdajšieho Richnavského hradu, ktorý zbúrali v roku 1527. V poslednom období kaštieľ prešiel rozsiahlou renováciou, a vo svete turizmu sa objavil pod menom Biela dáma a Čierny rytier. Pôvodne csákyovske sídlo sa tak premenilo na originálne ubytovacie a stravovacie zariadenie.

V Kluknave sa oplatí ešte chvíľu zdržať. Na kraji civilizácie v lone spišskej prírody je vhodné objaviť nový turistický náučný chodník „Osobnosti a história Kluknavy“. Kruhová trasa dlhá 7,5 km približuje historické osobnosti pôsobiace v regióne. Je to polievka pre telo aj pre dušu a nebojte sa, vedie unikátnym dreveným mostom.

Do Kluknavy sa možno dostať od Košíc, Prešova i Krompách. Vynikajúcim spojením je vlak, ktorý na miestnej zastávke stojí v krátkych intervaloch počas celého dňa. Trasy mimo hlavnej cesty sú zasa výbornými terénmi pre cyklistiku.

Tipy na výlety v okolí

V blízkosti Kluknavy, v lesoch na hranici Spiša a Šariša stojí hojne navštevovaný pútnický kostolík sv. Anny. Vybudovali ho na mieste starej kaplnky uprostred Kluknavských lúk, ktorú dala ešte v roku 1632 postaviť grófka Anna Csáky-Vesselényová. Až gróf Imrich Csáky ju dal neskôr prestavať na kostolík s obrazom a relikviárom sv. Anny. Ako to už býva, v tesnej blízkosti sa nachádza aj prameň pitnej, možno i zázračnej vody. Kluknava je vyhľadávaná aj vďaka priamemu spojeniu turistickou značkou s vrcholom Roháčky, ktorý v nadmorskej výške 1 029 metrov poskytuje jeden z najkrajších výhľadov na východnom Slovensku.


Služby v okolí

Reštaurácia poľovník, Kluknava 493, 053 51 Kluknava

Kaštieľ Hotel Biela Dáma a Čierny Rytier, Kluknava 178

Pizzeria la casata, Richnava 91, 053 51 Richnava