fbpx
Karpatské perly na kraji sveta

Východ Východu

Vďačným a zaujímavým cieľom výletu na kraj sveta môže byť aj východ východu. Tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku, unikátny drevený kostolík v pohraničnej dedinke či pozorovanie veľryby v takmer morskej vode… To je len stručný návod na vysvetlenie, prečo vyraziť na výlet smerom k ukrajinským hraniciam. Morské oko je ľahko dostupné prírodné jazero a jeho hrádzu možno dosiahnuť približne po 25 minútach z odstavného parkoviska.

Jazero s nezvyčajným názvom je najväčšie zahradené sopečné jazero na Slovensku a tretie najväčšie prírodné jazero krajiny. Hladina sa trblieta v lone Vihorlatského pralesa, zapísaného v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Okolo vedie značkovaný chodník starým lesom. Hladinu čerí nespočetné množstvo rýb, zvyknutých na turistov. V jazere však nie sú pôvodnými druhmi. Okrem prostredia hrajúceho farbami v akomkoľvek ročnom období zaujme aj štýlový Kaštielik na začiatku trasy. V súčasnosti sa nazýva Poľovnícky zámoček, ktorý dala v roku 1924 postaviť grófka Gladys Vanderbilt-Széchenyi, majiteľka okolitých lesov, aby sa jej dcéra mohla liečiť v pokojnom prostredí pri jazere. Objekt je stále funkčný a ponúka 8 lôžok na niekoľko úžasných dní strávených v panenskom prostredí pod preslávenou vyhliadkou zvanou Sninský kameň.

Jazero je dnes iba prírodným skvostom a ani v letných horúčavách nie je dovolené do neho vstúpiť. Prechádzka okolo Morského oka zaberie približne hodinu a pol a náučný chodník čiastočne kopíruje modrú turistickú značku.

Do lokality sa dá dostať cestou E50 vedúcou z Košíc do Michaloviec, odtiaľ do Remetských Hámrov až  priamo na parkovisko pod Morským okom.

Tipy na výlety v okolí

Druhou zastávkou po samom kraji sveta je obec Ruská Bystrá. Ak si vedome nedáte pozor, spadnete z disku kraja košického sveta východu priamo do typickej drevárskej obce v pokojno-búrlivom horskom prostredí. Najlepším kronikárom pohnutého života tunajších ľudí a východných kresťanov je už viac ako 300 rokov gréckokatolícky chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša. Je typickým príkladom karpatskej perly, ktorú zmontovali šikovné ruky Rusínov. Postavený ako zrub na kamenných základoch bez jediného kovového klinca, vyzdobený vzácnymi a svätými ikonami, ktoré hoc mĺkvo, predsa len po stáročia najzrozumiteľnejšie prerozprávali Bibliu do reči ľudu. Chrám je najvýchodnejším spomedzi všetkých slovenských drevených kostolíkov – cerkví – zapísaných v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Jednoduchosť, dôstojnosť, posvätnosť a skromnosť drevenej stavby je v kontraste s bohatou a pestrofarebnou neskorobarokovou výzdobou vo vnútri. Odporučiť možno nielen samotnú prehliadku, ale aj stíšenie. Iba tak možno hlbšie pochopiť korene východnej spirituality i ťažkého života Rusínov v  nehostinnom kraji.  Pred návštevou kostolíka je potrebné prihlásiť sa vopred telefonicky, prípadne kontaktovať obecný úrad.

Cestu je vhodné absolvovať autom. Hoc peši je Ruská Bystrá od Morského oka vzdialená približne 5 hodín chôdze pri vcelku náročnom prevýšení, vhodnejšie je autom presunúť sa do Sobraniec, kde treba odbočiť na cestu 566 smer Podhoroď a odtiaľ ešte približne 40 km severne.

A čo trochu osvieženia? V závislosti od počasia a ročného obdobia možno osviežiť telo, alebo oči v zatopenom vápencovom lome v Beňatine pri Sobranciach. Miestnymi obyvateľmi už dlhé roky navštevovaná a turistami ešte iba objavovaná prírodná pamiatka má podobu atraktívneho tyrkysového jazierka. Známy je pohľad na travertínovú stenu, na ktorej akoby bola znázornená veľryba dlhá 5 metrov. Je len na návštevníkovi, či  dá prednosť teórii  o odtlačku pradávneho tvora, alebo vizuálnej hre  farieb vo vrstvách horniny. V jazere je veľmi čistá voda, a hoci je v ňom oficiálny zákaz kúpania, sezónne ho navštevujú stovky plavcov. V snahe zvýšiť turistickú atraktívnosť lokality Beňatinského travertínu  vznikla na jeho vrchole vysunutá vyhliadka a  chodníky premosťujúce nedostupné úseky. V pláne je prepojiť celý obvod zatopeného lomu a  vybudovať novú vyhliadku.

Tak čo? Zvlažená je duša i telo? A čo jazyk, žalúdok a predovšetkým zmyselné chuťové poháriky? Dobrým tipom je ešte lepšie vínko. Jeho milovníci dobre poznajú meno Tibava či Orechová. Buďme úprimní, pravdepodobne iba z vínnych etikiet, ale osobná konzultácia s miestnymi vinármi je na nezaplatenie. Veľmi radi nechajú turistu ochutnať červené i biele víno s podmanivým buketom a rozmanitou chuťou.

Hmat, zrak, chuť i čuch už máme odskúšané, ale čo tak ešte sluch? K tomu sa najviac hodí test gitarou – a nie hocijakou!  Milovníci hudby a kuriozít by rozhodne nemali minúť mestské múzeum v Sobranciach. Asi 200 metrov od centra mesta v blízkosti pravoslávneho kostola je totiž jediné gitarové múzeum v Európe a vôbec druhé na svete. Okrem zbierky viac ako 200 kusov elektronických gitár z obdobia rokov 1947 – 1980 má múzeum neuveriteľných 1 100 exponátov, medzi inými aj klávesy, zosilňovače a dobové predmety evokujúce atmosféru doby bigbítu. Exkluzívnymi sú nástroje známych hudobníkov ako Petra Jandu z Olympicu, Maťa Ďurindu z Tublatanky alebo exkluzívna gitara Grazioso Resonet, model na akom začínal George Harrison z Beatles.


Služby v okolí

Bufet Morské oko, Morské Oko, 072 41 Remetské Hámre

Reštaurácia Penzión Maňa, Štefánikova 29, 073 01 Sobrance

Vinárstvo Pivnica Tibava, Michalovská 115/ 54, 073 01 Sobrance