fbpx
Kde nič, tu nič a celé to predsa stojí za to!

Rozhľadňa Čerešenka

Vydať sa na výlet len tak, doprostred poľa, nebýva zvyčajným turistickým cieľom. Zažiť na vlastnej koži genius loci miesta, známeho z každej dejepisnej čítanky, však treba rozhodne odporúčať. Už len pre netradičné rozhodnutie a skúsenosť. Azda aj preto bola v roku 2012 na rozhraní troch obcí neďaleko Košíc – Čižatice, Chrastné, Rozhanovce – postavená takmer 12 metrov vysoká kamenná stavba v tvare jednoduchého hranola s vnútorným schodiskom. Rozsiahle otvory v plášti veže vytvárajú kríže, evokujúce stredovek a symbol johanitov.

Vežu vztýčili na pomedzí dvoch historických žúp Abova a Šariša, podobne ako víťazné zástavy bojovníkov, ktorí sa po tunajších poliach prevalili pred viac ako 700 rokmi. Rozhľadňa však neponúka rekonštrukciu stredovekého obrazu utrpenia a dobíjania, ale nevšedné výhľady na Slanské, Zemplínske a Sopotnické vrchy. Pozorovateľ si nemôže nevšimnúť veľkú časť Volovských vrchov s Kojšovskou hoľou, Toryskú pahorkatinu a údolie rieky Torysy. Na najvyššom pozorovacom poschodí veže sú nainštalované informačné tabule o vyhliadkových bodoch na horizonte. Veža nebola v roku 2012  postavená náhodne, ale na 700.  výročie bitky na Rozhanovskom poli (známejšej ako Bitka pri Rozhanovciach). Bola to najväčšia rytierska bitka od mongolských vpádov na území dnešného Slovenska. 15. júna 1312 sa postavili proti sebe vojská Karola I. Róberta z Anjou, posilnené vojskami Košíc, spišských Sasov a bojovníkov rádu johanitov, proti vojsku Omodejovcov. S posilou oddielov Matúša Čáka Trenčianskeho sa konfliktu zúčastnilo asi 10 000 bojovníkov. Víťaz bitky, Karol I. Róbert z Anjou následne skonfiškoval rozsiahle majetky Omodejovcov a časť z nich daroval svojim najvernejším spojencom. Bitka urobila hrubú čiaru za dovtedajším vládnutím Abovcov na východnom Slovensku a bola tiež začiatkom konca vlády Matúša Čáka Trenčianskeho na území približne dnešného západného a stredného Slovenska.

Krajinotvorným prvkom pod vyhliadkou zvanou Čerešenka je vzácna, viac ako 150-ročná opustená čerešňa, stojaca spolu s hraničným kameňom Abovskej a Šarišskej župy. Roky ich tesné susedstvo prepojili do intímneho objatia, keďže kmeň čerešne obrástol takmer celý hraničný kameň. Aj to je jeden z detailov, ktorý nezmazateľne ozdobí nenáročný výlet pod Čerešenku.

K veži sa dá dostať autom východnou cestou z obce Chrastné smerom do obce Čižatice. V druhej polovici cesty pri mieste, kde vidieť vežu, je potrebné  odparkovať auto na kraji cesty a prejsť k vyhliadke.

Tipy na výlety v okolí

Dobrým tipom je cyklovýlet po okolitých dedinkách a po stopách histórie bitky.

Automobilovým výletníkom možno ponúknuť unikátne Múzeum historických hodín vo veľkom klasicistickom kaštieli v Budimíre. Je jedným z dvoch kaštieľov v obci, no v tom staršom, neskorogotickom kaštieli Florián, je dnes obecné informačné centrum. Budimírsky veľký kaštieľ bol postavený v 2. tretine 18. st. ako panské sídlo rodiny Ujházyovcov. Objekt je obkolesený fotogenickým francúzskym parkom a oplotením v klasicistickom slohu.


Služby v okolí

Pizzeria u Slávky, Ploské 155, 044 44 Ploské

Reštaurácia Campo Dei Giochy Pizzeria, Budimír 2, 044 43 Budimír

Reštaurácia Zelený Dvor, Zelený Dvor, 040 13 Košice Sídlisko Ťahanovce

Cukráreň Rodinka, SNP 86/ 79, 044 42 Rozhanovce