fbpx
Naša kulinária

GEMERSKÉ BANÍCKE GUĽKY

2 kg zemiakov, hrnček múky, 2 vajcia, čierne korenie, majorán, 1 kg údeného bravčového mäsa, 3 strúčiky cesnaku, soľ, cibuľa, masť
Postrúhané zemiaky zbavíme prebytočnej vody a zmiešame s ostatnými surovinami. Vyformujeme primerané guľky. Obalíme ich v hladkej múke a dáme do vriacej osolenej vody. Podávame ich s upraženou cibuľkou, prípadne slaninkou, kyslou kapustou alebo kyslou smotanou.

TATARČANÉ PIROHY

2 šálky múky, 1/2 šálky pohánkovej hrubo mletej múky, soľ, voda, 200 g zemiakov, 200 g hrudkovitého tvarohu, masť, cibuľa
Z oboch múk v pomere 1:4, soli a vody vypracujeme cesto. Zemiaky olúpeme, nakrájame a uvaríme, zlejeme, roztlačíme, zmiešame s tvarohom a osolíme. Nakrájanú cibuľu opražíme na masti. Cesto rozvaľkáme, nakrájame ho na štvorčeky, do stredu každého dáme zemiakovo-tvarohovú plnku, spojíme dva protiľahlé rohy do tvaru trojuholníka. Pirohy varíme v osolenej vode. Uvarené scedíme, polejeme opraženou cibuľkou a kyslou smotanou.

KOKTEJL KOŠÍC

To, čo je pre Kubu mojito, pre New York Manhattan a Cosmopolitan, pre Brazíliu Caipirinha, to je dnes pre Košice Košické zlato – oficiálny drink mesta. Osviežujúci drink tajnej receptúry vytvorený vynikajúcim slovenským barmanom. Jeho teplá aj koktejlová verzia sú lahodnou symfóniou chutí, ktoré nájdete v štýlových košických podnikoch.

GÉRESI BÉLES

250 g hladkej múky, 3 polievkové lyžice bieleho vína, 2 dcl vlažnej vody, čajová lyžička soli a bravčová masť
Z múky, vína, vody a štipky soli vypracujeme cesto. Na masle speníme cibuľku, pridáme kapustu. Cesto vyvaľkáme a potrieme bravčovou masťou, preložíme. Opakujeme ešte dvakrát. Nakoniec cesto vyvaľkáme na dvojnásobnú veľkosť plechu, v ktorom ho budeme piecť. Dáme na plech tak, aby nám druhá polovica cesta trčala z plechu. Naplníme kapustovou plnkou a prikryjeme vyčnievajúcou časťou cesta. Upečený koláč potrieme masťou.