fbpx
Na Margecianskych fajnotách si pochutnali tisíce návštevníkov…

Kojšovské kuchárky zo združenia Ulijana už druhý raz vyhrali súťaž o Najfajnejšu kuchňu

Centrum Margecian sa v tretí októbrový víkend zmenilo na obrovský hodový stôl. Fajnoty rozvoniavali na všetky strany a okolo improvizovaných kuchýň (kuchní) sa tvorili veľké rady. Kuchári pripravovali kulinárske špeciality podľa starodávnych receptov priamo pred očami návštevníkov na pôvodných peciach. Svoje „kuchne“ a špeciality tu v krojoch predstavili zástupcovia z Kojšova, Veľkého Folkmára, Jakloviec, Krompách, Sloviniek, Kolinoviec, Miklušoviec a ďalších obcí.

V sobotu Margecianskym fajnotám počasie prialo, a tak nečudo, že ich prišlo okoštovať množstvo ľudí. Šiesty ročník dvojdňového gastronomického festivalu sa podľa organizátorov mimoriadne vydaril, o čom svedčí aj podstatne vyššia účasť ako vlani. Odhady hovoria až o šiestich tisíckach návštevníkov. Ako počas slávnostného otvorenia uviedla výkonná riaditeľka KOCR Košický kraj Lenka Vargová Jurková, Margecanske fajnoty patria k najlepším podujatiam v Košickom kraji a potvrdili to aj v tomto roku.

Návštevníci mohli ochutnať pirohy na rôzne spôsoby, halušky, džatky, kokošky, zemiakové placky, jaternice, klobásy, „grajzupu“, pečené pirohy plnené kapustou, domácu gazdovskú polievku, cikošky s makom, fazuľovú polievku, chlieb so „šmaľcom“, kysnuté koláče, pankušky a bryndzovníky.

Jednou z najobľúbenejších pochúťok boli, už tradične, gruľovníky – teda zemiakové lokše. Šikovné gazdyne ich napiekli za dva dni niekoľko tisíc.

Súťaž o Najfajnejšu kuchňu vyhrali už druhý raz Kojšovské kuchárky zo združenia Ulijana. Domáca margecianska kuchňa síce v sobotu nesúťažila, ale ženy z folklórnej skupiny Jadlovec sa dva dni od rána do večera nezastavili. „Ponúkali sme naše tradičné gruľovníky, kysnuté koláče, pečené mäso s kapustou, klobásy, hurky a ďalšie dobroty,“ prezradila šéfkuchárka Marcela Gajdošová, ktorá v nedeľu v súťaži kuchárov a kuchárok získala titul Najfajneši majster. Ako prezradila, za dva dni v ich stánku spotrebovali okolo 250 kilogramov zemiakov a vyrobili vyše 2.200 gruľovníkov.

Okrem ochutnávky všakovakých jedál sa „Gazdovského dvora“ predávali aj mliekarenské, mäsové a cukrárske výrobky, med a medovina, sviečky z včelieho vosku, drevené hračky, či krojované bábiky. V Uličke remesiel mohli návštevníci obdivovať zručnosť spišských remeselníkov a kúpiť si netradičný suvenír. V sobotu sa na pódiu prezentovali folklórne skupiny. Vystúpenia folkloristov spestril a divákov rozosmial ľudový rozprávač Jožko Jožka. Sobotňajší program vyvrcholil ľudovou zábavou.

V nedeľu už počasie podujatiu neprialo. Vytrvalý dážď odrádzal ľudí vytiahnuť päty z domu. No aj tak do Margecian prišli stovky priaznivcov fajnôt. A neoľutovali. Napríklad poľovníci z organizácie Čierna hora pripravili vynikajúci guľáš z diviaka, v stánku u Pitľaka mohli ochutnať nielen pečené mäso, či klobásu, ale aj huspeninu a za domácou tlačenkou sa len zaprášilo.

Nedeľný program sa niesol v znamení osláv 80. výročia dokončenia železničnej trate Margecany – Červená Skala. Návštevníkov z Košíc do Margecian priviezli historické motorové vlaky. Účastníci si pripomenuli históriu tejto unikátnej trate postavenej za prvej ČSR. Potom sa záujemcovia previezli až do Gelnice.

Popoludnie sa nieslo opäť v znamení folklóru a program Veniec krásy vekmi uvitý predstavil divákom to najkrajšie z bohatej studnice zvykov našich predkov. Divákom sa predstavili súbory Kicora z Lendaku, Taľar z Novej Ľubovne, Staroľubovňan zo Starej Ľubovne, Udolčanka z Údola a domáci súbor Jadlovec, ktorý oslavuje 40. výročie vzniku.

„Sobota bola mimoriadne vydarená a prekryla aj nepriazeň počasia v nedeľu. Ohlasy máme veľmi dobré. Myslím, že sme urobili, čo bolo v našich silách a možnostiach, aby boli návštevníci spokojní. Teraz sa budeme zamýšľať nad budúcim ročníkom a urobíme maximum, aby sme si udržali ich priazeň,“ povedal Jozef Gajdoš zo súboru Jadlovec, ktorý podujatie organizuje spolu s obcou.