fbpx

Cyklovýlet k Sans Souci

Spiš je doslova poznačený vplyvom rodu Csákyovcov. Na trase šiestich kilometrov spoznáte históriu malej časti Spiša. Je to cesta Hornádskou kotlinou, po ktorej sa prechádzali, poľovali, v ktorej vládli. Dnes si ten ich „chodník“ kotlinou môžete prejsť na bicykli. Využite trasu, ktorá vedie zo Spišskej Novej Vsi pri spoločnosti Embraco do Harichoviec, centrálnej časti Hornádskej kotliny v údolí Levočského potoka, na mieste, kde sa doň vlieva Iliašovský potok. Oba tieto potoky vám poskytnú osviežujúci pohľad nielen na kotlinu, ale aj na dávne časy. Už v Harichovciach ležia na brehoch miestneho potoka kamene pôvodného obvodového muriva kostola. V roku 1763 bola v obci veľká povodeň, ktorá poškodila kostol a preto dali Anna Csákyová a Štefan Csáky ako patróni v rokoch 1763 - 1764 postaviť dnešný kostol.

Po prekročení železničného priecestia vás už cyklotrasa dovedie k Iliašovskému potoku. Kamene v ňom si zase pamätajú unikátne vzostupy a pády lásky grófa Štefana a krásnej grófky Júlie Csákyovej. Dostanete sa tak popod Tisícročnú kaplnku Sans Souci. Jej vznik sa datuje do roku 1775 a práve tu sa ich láska naplnila aj stroskotala. Sans Souci je mementom lásky v prepychu. Vy dnes zostaňte verní láske k cyklistike a po kvalitnom povrchu sa nechajte uniesť kolesami až do samotných Iliašoviec, obce v severozápadnej časti Hornádskej kotliny. Táto cyklotrasa nevedie cez mesto alebo popri hlavnej ceste, ale prepája dva katastre popri lese. Doprajte si túto peknú vyhliadkovú jazdu. Vďaka nej sa rozšírili možnosti trávenia voľného času nielen miestnych obyvateľov, ale i širokého okolia, cyklotrasa láka veľký počet turistov, priaznivcov prírody a kultúrnych pamiatok. Jej vybudovaním sa bezpečne prepojili obce Iliašovce a Harichovce, skrátila sa trasa pre nemotorovú dopravu do Spišskej Novej Vsi a zároveň sa odľahčili príslušné úseky ciest II. triedy, ktoré boli doposiaľ využívané aj cyklistami.

Keď sa necháte ovplyvniť podmanivou mocou cyklistiky na trase http://www.sanssouci.sk/prva-etapa-cyklotrasy-skolaudovana/#.YJzewKFnrIU aj krásou kaplnky, http://www.sanssouci.sk/historia/#.YJze2qFnrIU, ktorej kamene ukrývajú podmanivú moc histórie.
https://www.muzeumspisa.com/indexsj.php, nechajte sa vtiahnuť aj do tajov diecéznej svätyne v Smižanoch http://www.vypadni.sk/sk/kostol-bozieho-milosrdenstva-a-vystava-papezskych-darov.

Ukrýva výstavu, ktorá je jedinou svojho druhu na Slovensku a pravdepodobne aj na celom svete. K najcennejším exponátom, ktoré tu možno vidieť, patrí napríklad výšivka (ručná práca) z Mexika znázorňujúca strom pápežstva od sv. Petra až po Jána Pavla II., alebo kríž zhotovený z kovovej konštrukcie zbúraných „dvojičiek“ (Svetového obchodného centra) v USA.

Iliašovce 303, Iliašovce
map