fbpx
Spiš

Atraktívny turistický región sa môže pýšiť viacerými historickými pamiatkami zapísanými do svetového dedičstva UNESCO a zároveň ponúka neopakovateľnú a svojráznu prírodnú scenériu. Pre každého obdivovateľa pamiatok a histórie je Spiš regiónom, ktorý sa neobchádza.

SPIŠSKÁ NOVÁ VES

Mesto charakteristické najdlhším šošovkovitým námestím na Slovensku. Zároveň je označované za vstupnú bránu do Slovenského raja. Spišské trhy, prehliadky námestia s jej kultúrno-historickými klenotmi, výstupy na najvyššiu kostolnú vežu Slovenska, návšteva ZOO, množstvo kultúrnych podujatí je lákadlom a zároveň aj pozvaním do tohto mesta. I okolie Spišskej Novej Vsi ponúka množstvo kultúrnych i prírodných pamätihodností. Markušovce s renesančným kaštieľom a rokokovým pavilónom Dardanely, Žehra s ranogotickým kostolíkom, najväčší hradný komplex v strednej Európe – Spišský hrad patria medzi skutočné historické klenoty tohto územia.

NAJVYŠŠIA VEŽA NA SLOVENSKU

Výstup na hodinovú vežu farského kostola vysokú 87 metrov je nielen dobrodružstvom, ale aj obrovským zážitkom. Výhľad na okolie je neopakovateľný. Hodiny sú pozostatok z pôvodnej gotickej veže. Všetkých sedem ciferníkov ťahá jeden hodinový stroj, ktorý riadi aj všetky zvony.

NAJROZSIAHLEJŠÍ HRADNÝ KOMPLEX V STREDNEJ EURÓPE

Spišský hrad, jedinečná dominanta regiónu Spiš. Zachovalá hradná zrúcanina ležiaca na vrchole travertínovej kopy. Legenda hovorí, že počas mesačných nocí sa po hradných múroch prechádza dievča v bielych šatách s vlajúcimi vlasmi, s pásom okolo drieku. Na páse má zväzok kľúčov a beda dievčaťu, na ktoré hodí kľúče – to bude počarené.

NÁSTENNÉ MAĽBY OCENENÉ SVETOM

Interiér rímskokatolíckeho Kostola Ducha Svätého v Žehre zdobia chrámové maľby vynikajúce umeleckou kvalitou a pestrosťou vyobrazených tém. Najvzácnejšie pamiatky v kostole predstavujú nástenné maľby, tvoriace ucelený ikonografický cyklus.

SPIŠSKÝ JERUZALEM ALEBO VYMODLENÉ MIESTO

V Spišskej Kapitule a v lokalite zvanej Pažica odborníci objavili unikátnu koncepciu krajiny, maketu Jeruzalema v mierke 1:1. Tvoria ju sakrálne objekty a prícestné kaplnky a každá z nich symbolizuje istú stavbu alebo miesto spojené s utrpením Ježiša Krista v Jeruzaleme.

MUMIFIKOVANÁ RUKA

masového vraha ako ťažidlo na papier je jedným zo zbierkových predmetov expozície historického nábytku v kaštieli v Markušovciach. Zbierka predmetov pochádza z kaštieľa v Hodkovciach a markušovského kaštieľa. Zaujímavé sú zbierky skla, porcelánu, ukážky dobového odievania, súbor zrkadiel, hodín a historických zbraní. Okolie kaštieľa je upravené na francúzsky park s tromi stupňovitými terasami. Na poslednej z nich stojí letohrádok Dardanely, v ktorom je inštalovaná expozícia klávesových hudobných nástrojov vyrobených na Slovensku.

NÁRODNÝ PARK SLOVENSKÝ RAJ

Národný park Slovenský raj je nepochybne jedným z najvýznamnejších a najkrajších území Slovenska. Všeobecne známy svojou krásou, množstvom turistických chodníkov, mostíkmi, stúpačkami a rebríkmi každoročne láka návštevníkov k zdolaniu inak nezdolateľných úsekov svojich romantických zákutí.

VEĽKOLEPÁ SKALNÁ GALÉRIA

Tomášovský výhľad, inak prezývaný aj „Tomašák”, obkolesený malebnými borovicami, je jednoznačne najnavštevovanejšou vyhliadkou Slovenského raja. Tento fascinujúci vápencový skalný blok s dĺžkou viac ako 200 metrov sa týči nad hladinou rieky Hornád na niektorých miestach až do výšky 146 metrov.

ĽADOVÁ KRÁSA SVETOVÉHO DEDIČSTVA

Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. Od roku 2000 je zaradená do svetového prírodného dedičstva. Vzhľadom na známe vysokohorské ľadové jaskyne monumentálne zaľadnenie Dobšinskej ľadovej jaskyne tisícročia pretrváva v nadmorskej výške iba 950 m.