fbpx
Lagúna so sladkou príchuťou mora

Hrad a jazero Vinné

Túžba po morskom vánku, slnečných plážach a dobrej spoločnosti lákala vždy aj suchozemcov. Aj preto si podnikaví Slováci vybudovali more. A nie hocaké, ale rovno Zemplínske. Umelá vodná plocha proti povodniam je taká rozľahlá, až ju nazvali Zemplínska šírava. Je to pozoruhodné miesto, známe kedysi v celom východnom bloku aj ako Slovenské more. Bolo tu teplo, lacno a živo. V dlhých kolónach dvojtaktných motorov tu rok čo rok prichádzali teplomilní turisti z východného Nemecka, Poľska a Československa. Maďari mali svoj Balatón, Slováci Šíravu. V tieni východniarskeho mora však fajnšmekri už v tom čase vyhľadávali aj neďalekú obec Vinné s rovnomenným a nadpriemerne teplým prírodným jazerom, ležiacim  v malebnom prostredí hustých lesov pod ruinami stredovekého hradu. Napájané vodami prameniacimi vo Vihorlatských vrchoch poskytuje ideálne možnosti  pre vynikajúci relax a ubytovacie či stravovacie služby pre nenáročných. Výhľadom na jazero a príjemnou gastronómiou prekvapí hotelová pláž hotela Vinnay s bowlingom i wellness bazénom, poskytujúcim služby aj mimo letnej sezóny.

Obec aj jazero  stráži majestátny hrad starý viac ako 700 rokov. Už v roku 1312 ho pri odboji proti kráľovi Karolovi Róbertovi poškodili synovia palatína Omodeja a bol vybudovaný nielen s obrannými hranolovými vežami, ale aj palácom, kaplnkou žalárom či  podpivničenou vežou vo výške štyroch podlaží. Neskôr sa hrad i jeho majetky dostali do vlastníctva rodu najznámejšieho rodu v okolí –  Sztárayovcov, ktorí obnovu bojmi poškodeného hradu dokončili až na začiatku 16. storočia. Zastarané technológie, renovácie i ďalšie útoky cisárskych vojsk hrad nevydržal. Obsadili ho ešte povstalci Gabriela Bethlena a neskôr Juraja Rákócziho. Často dobíjaný hrad strácal obranný význam pre monarchiu, a tak po potlačení posledného protihabsburského povstania Františka II. Rákócziho bol zbúraný a premenený na ruiny. Spoločenský a hospodársky život sa už dávnejšie presunul do kaštieľov a majerov v podhradí, a tak hrad na svoju obnovu čakal až do roku 2011. Ujalo sa ho občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta. Okrem výsledkov reštaurátorských prác stredoveká stavba láka turistov na novodobé tradície letných hradných hier,  spoznávanie tradičných remesiel, ale i funkčnými replikami starodávneho žeriavu, šliapacieho kolesa, hodovne s vínom miestnych vinárov. Zaujímavosťou je, že v ruinách hradu bol objavený neporušený vinič vzácnej odrody Neuburg, ktorého vek sa odhaduje na približne 200 rokov.

Tipy na výlety v okolí

Milovníkom západu slnka i prechodu svetla do tmy, či naopak, možno odporúčať ako bonus nenáročný výstup nad obec Vinné, ku zrúcanine kostola pod Senderovom. Miesto s upokojujúcou terapiou ponúka doslova estetický výhľad na kostolík z 13. stor. i okolie. Chrám bol celé veky zabudnutý, objavil ho až miestny farár Ján Bocskoros. A hoci výskum prebehol v r. 1977, odkryté ruiny ďalej chátrali až do roku 2012. Nadšenci a dobrovoľníci lokalitu obnovujú dodnes.

Vinné i samotné jazero je dobré objaviť automobilom, bicyklom či autobusom. Leží 75 km od Košíc, dobre je teda vydať sa východne cestou E50 smer Michalovce a odbočením vľavo na cestu číslo 19 ešte pred Zemplínskou šíravou. K zrúcanine Vinianskeho hradu vedie z obce Vinné modrá turistická značka približne 55 minút. Od jazera zasa žltá, s prehliadkou kraja dlhou dobrú hodinu. Cestu ku kostolíku možno nájsť TU. 


Služby v okolí

Hotel Vinnay

Penzión Prameň