fbpx
Čarovná zimná turistika

Vyberte sa do prírody aj v zime, keď Perinbaba spustí svoju perinu a celú krajinu zahalí do biela. Vtedy sa všetko zdá tichšie, svet pokojnejší a krajší. Turistika uprostred zamrznutej a zasneženej prírody má svoje jedinečné čaro, no so snehom pribúdajú aj veci, ktoré by zodpovedný turista nemal opomenúť. NEZABUDNITE na teplé oblečenie, čiapku, rukavice, kvalitnú teplú a pevnú obuv, železné mačky alebo retiazky, paličky, náhradné suché oblečenie a teplý nápoj. Dôležité je myslieť aj na to, že v zime sa stmieva skôr, a prispôsobiť tomu načasovanie túry.


Zdravo vymrznite a zamilujte si krásnu bielu prírodu

Košický kraj ponúka množstvo miest, ktoré sú zaujímavé a prístupné pre verejnosť aj v zimných mesiacoch. Niektoré chodníky sú priechodné viac, iné menej. Inšpirujte sa našimi tipmi na zimnú turistiku, počas ktorej povzbudíte nielen svoje telo, ale aj ducha. 

Zima na Spiši

Na Spiši vás v zime privíta Spišské Podhradie s čarokrásnym pohľadom na Spišský hrad (UNESCO) a s možnosťou potúlať sa v blízkej prírodnej rezervácii Dreveník. Len kúsok ďalej objavíte ďalšiu pamiatku svetového dedičstva UNESCO – Kostol Ducha Svätého v Žehre.

spišský hrad zima
Spišský hrad

Jednou z najkrajších túr, ktoré môžete zažiť počas zimných mesiacov, je prechádzka Národným parkom Slovenský raj, ktorý je – narozdiel od Vysokých Tatier – sprístupnený celoročne. (Výnimkou je Via ferrata Kyseľ, ktorá je uzavretá až do 15. júna.) Slovenský raj je svojimi tichými dolinami, hrebeňmi a divokými roklinami ako stvorený na zimnú turistiku. Zasnežené lesné cestičky, ktoré vedú po hrebeňoch nad dolinou Hornádu, dovoľujú aj menej zdatným lyžiarom nazrieť a pokochať sa krásami zimy.

Prielom Hornádu, ktorý je v letnom období prístupný iba kajakárom, patrí v zime k najvďačnejším lokalitám v Slovenskom raji. Túto túru je možné absolvovať pešo, na korčuliach, bežkách alebo skialpinistických lyžiach a nevyžaduje mimoriadnu telesnú námahu.

Prielom Hornádu zima
Zamrznutú hladinu Prielomu Hornádu môžete prejsť pešo, na korčuliach i na bežkách

Náročnejší je však prechod hociktorou roklinou, na ktorú treba mať potrebné vybavenie – čakany, mačky a v niektorých prípadoch aj lano. Zasnežený pohľad na Vysoké Tatry či samotný Slovenský raj si môžete dopriať aj zo známeho Tomášovského výhľadu. Počas tohto ročného obdobia je prístupná aj jediná roklina v južnej časti NP Slovenský raj – Zejmarská tiesňava s výstupom na planinu Geravy. 

Veľmi obľúbenou zastávkou uprostred najchladnejších dní býva Šikľavá skala – dlhý previs s vodopádom obklopený skalnými bralami, krátkymi prielomovými dolinami a drobnými jaskyňami je ideálne navštíviť v zime, kedy zamrznutá stekajúca voda vytvára skutočne strhujúcu scenériu.

šikľavá skala zima
Šikľavá skala

Zima na Gemeri

Ak sa nebojíte dlhej túry, zamierte do Volovských vrchov, do sedla Volovec. Pre menej zdatných sa nasyktá jednoduchšia, no taktiež krásna prechádzka Stratenským kaňonom alebo Zádielskou tiesňavou, ktorá sa počas zimy premení na zamrznuté kráľovstvo.

Návštevu zimného Gemera môžete spojiť s prehliadkou celoročne otvoreného kaštieľa Betliar a jeho prekrásneho anglického parku, kde objavíte umelo vytvorený Rímsky (ľadopád) vodopád. Pre mnohých je jednou z najkrajších zimných túr návšteva Silickej planiny – najväčšej v Slovenskom krase. Vedie tadiaľ množstvo turistických trás. Niektoré vás zavedú do nádherných hustých lesov, iné na hrebene s neskutočným výhľadom alebo do útrob Silickej ľadnice.

slovenský raj zima

Zima na juhu Zemplína

Aj v destinácii južný Zemplín nájdete miesta, ktoré sú ako stvorené na zimnú turistiku. Ak nám Perinbaba dopraje a vysype vrece snehu aj tento región, krajina sa zrazu ukáže v úplne inom šate. Známe prírodné jazero Morské oko je, samozrejme, prístupné a biela pokrývka dokonale zahalí lesy v okolí. Až rozprávkový je pohľad na zasnežený Viniansky hrad, na ktorý zvládnu vyšľapať aj tí najmenší.

Zima v okolí Košíc

V okolí mesta Košice je viacero lokalít, ktoré môžu byť cieľom vašej zimnej turistiky. Vydajte sa napríklad z lyžiarskeho strediska Jahodná na horskú chatu Lajoška a pokračujte napríklad až na Kojšovú Hoľu. Ak máte radi výhľady, určite vás poteší zimný výstup na Sivec alebo Folkmársku skalu. Ak zas preferujete prechádzky, určite nevynechajte návštevu jedľových lesov v okolí klimatických kúpeľov Štós, kde si môžete dopriať aj wellness. Odtiaľto je možné pokračovať až do malebnej baníckej obce Smolník.