fbpx

Smolnícky tajch a okolie

Okolie Smolníka a jeho priezračného tajchu ponúka rovnako priezračný pohľad do histórie a
života obyvateľov Smolníckej doliny. Najširší pohľad získate pod strechou obecného úradu obce Smolnícka Huta, kde je zriadená Izba tradícií – Heimatstube. Miestna patriotka Blanka Čechová tu prezentuje najstaršie exponáty, medzi ktorými svoj silný príbeh vypovedá lodný kufor, ktorý bol so svojím majiteľom až v Amerike.

Veľavravný je tu aj vyšívaný cirkevný odev, zvučný šijací stroj či chutné dobroty zo špajze. V časti venovanej baníctvu sú ukázané typické odevy a nástroje baníkov ešte pred elektrifikáciou baní. Časť Heimatstube je venovaná i bývalej tabakovej továrni Smolníka, založenej v roku 1872, ktorá až do zatvorenia v roku 2008 produkovala ručne zhotovené svetové cigary z tabakových listov z indonézskej Jávy. Fabrika bola jedinou v Európe, kde sa šúľali cigary ručne, teda starou technológiou. Keď sa vydáte cez prudký kopec smerom na juh od Smolníka, spomeňte si najprv na jedlo a príbor, ktorým ho jete. Minimálne raz v živote sa musela ruka každého hladoša dotknúť aj chýrneho príboru, ktorý sa vyrábal pod kúpeľmi v Štóse. Tunajšie baníctvo , kováčstvo a remeselná zručnosť miestnych obyvateľov dali roku v 1803 dôvod na založenie fabriky Sandrik, prvej na výrobu nožov. Ako nožiarsky majster tu pracoval aj istý Róbert Komporday, ktorý poznal blahodárne účinky vodoliečby a navrhol tu vybudovať kúpele. Na jeho podnet sa v marci 1881 zišli vážení občania mestečka Štós, zvážili založenie kúpeľov a v roku 1883 otvorili prvú kúpeľnú sezónu.

Neskôr si početná klientela vyžiadala výstavbu nových objektov. Kúpele navštívili mnohé známe osobnosti, umelci, spisovatelia a politici, dokonca aj prezident ČSR Eduard Beneš. Mali tu prvú fínsku saunu na území bývalého Československa. V kúpeľnom parku, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, rastie viac ako 200 druhov vzácnych drevín a rastlín (sekvoja, kanadský javor, rododendróny). Architektúru parku dotvárajú vodné prvky (kaskády, potok, fontány, jazierka), ako aj galéria v prírode s dielami akad. sochára Vojtecha Löfflera, ktorý v kúpeľoch tvoril. Dnes je zariadenie predovšetkým klimatickým kúpeľným zariadením a okrem iného poskytuje aj speleoterapiu pre liečbu dýchacích ciest v Jasovskej jaskyni. Obľúbenou trasou tejto lokality je trasa Pača – Úhornianske sedlo – Úhorná – Úhorná, vodná nádrž – Úhorná – Úhorná, kaplnka – Biele skaly, rázcestie – Hekerová – Smolník.

Ukazujú sa výhľady do doliny, či na bočne stráne. Pre milovníkov húb je zasa druhá polovica leta a jesene na prechádzke zo Štósu do Smolníka garanciou plného košíka. V kúpeľoch je možnosť občerstvenia, stravovania i skromného kultúrneho a športového vyžitia.


facebook.com/jazeroUhorna

map