fbpx
Kde sa prepadol Miloj?

Miloj

Nájsť uprostred krajiny miesto plné otáznikov a záhad je vynikajúcim tipom na výlet. Takým sa môže v budúcnosti stať aj pole na ceste medzi Jamníkom a Spišským Hrušovom. Nenechajte sa predbehnúť a príďte medzi prvými objaviť opustenú vežu schátralého kostola uprostred poľa. Krajinotvorná stavba budí mnoho otázok a málo odpovedí. Pri pohľade na fotografiu aj vás prevalcoval rad otázok: Prečo zostala iba veža? Prečo práve tu? A kde sú zvyšky kostola? Aká tragédia sa tu udiala? Kde zmizla osada Miloj?

Časť kostolíka uprostred poľa je posledným viditeľným svedkom zaniknutej a pre historikov trochu záhadnej obce Miloj. Ľudia, ktorí tu žili ho postavili niekedy v 13. storočí a pôvodne zasvätili sv. Stanislavovi. Archeologický prieskum dokázal, že to bola ranogotická jednoloďová stavba so západne orientovanou vežou. Ešte aj dnes možno pozorovať na veži starostlivo opracované nárožné kamene a zvyšky západnej steny lode. Prepracované portály svedčia o majstrovskej práci kamenárov. Prvá písomná zmienka o “terra Miloy” sa nachádza v darovacej listine z roku 1255, no kostolík sa spomína až v prameňoch z roku 1402. Dedina Miloj zanikla, pravdepodobne v 16. storočí a opustený kostol poslúžil ako zdroj stavebného materiálu pri výstavbe renesančného kaštieľa Csákyovcov v neďalekom Spišskom Hrušove. 

Kráčajúc ku veži vyprahnutou zemou, z ktorej sa k nebu doslova o život derie kukurica, je dobré poznať aspoň tých niekoľko legiend, ktoré sa tradujú v súvislosti so zmiznutím Miloja. Prvou je, že dedinu postihol ten istý osud ako biblickú Sodomu a Gomoru, teda sa prepadla do pekla, pretože jej obyvatelia žili skazeným životom. Druhou legendou je, že sa prepadla pod zem aj s kostolom počas zemetrasenia. No a ďalšia legenda hovorí, že Miloj postihla strašná choroba, napríklad mor. Najpravdepodobnejším vysvetlením je konštatovanie, že osud Miloja je súčasťou obdobia 15. a  16. storočia v ktorom územie Uhorska a centrálnej Európy postihlo obdobie,  v ktorom došlo k najrozsiahlejšiemu pustnutiu a zániku sídiel z rôznych dôvodov. Najčastejšími boli epidémie, hladomor, vojny či klimatické pomery. Bolo to obdobie hladu, ľudia strácali nádej na zlepšenie situácie, a tak húfne opúšťali svoje domy a hospodárstva. Skúšali sa usadiť v dolinách alebo v okolí riek, kde nánosy naplavenín vytvorili výdatnejšiu a kvalitnejšiu zem na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Zaniknutá obec Miloj pravdepodobne nemala žiaden výdatný povrchový zdroj vody, a tak sucho prinútilo ľudí opustiť domovy a presídliť sa inde, bližšie k riečnej či podzemnej vode.

Tipy na výlety v okolí

Byť iba niekoľko kilometrov pred bránou Spišskej Novej Vsi alebo Levoče znamená, že turista má možnosť obohatiť putovanie po košickom svetovom raji množstvom atraktívnych miest – predovšetkým stredovekých miest, ktoré sú všeobecne známe a popísané v informačnej turistickej báze. Ak by však túžba ochladiť sa či volanie divočiny bolo silnejšie ako brány mestských pamiatkových rezervácie, treba počúvnuť hlas srdca a odísť za prírodou do severnej časti blízkeho Slovenského raja, Poráča alebo Vysokých Tatier.


Služby v okolí

Penzión Sypanec, Spišský Hrušov 

Pizza Timas, Jamník 289, 05322