fbpx

Vrch Sivec

Dominantný zalesnený vrch je súčasťou krasového územia Ružínsky kras. Výhľadový vrch Sivec je vápencový hrebeň s výrazným ostrým skalnatým bralom a priľahlými strmými svahmi. Jeho nadmorská výška je 781 m n. m.

Nachádza sa severozápadne od mesta Košice v blízkosti Ružínskej priehrady. Dostať sa tu môžete z viacerých miest. Medzi najčastejšie východiskové body patria most pri niekdajšej dedine Košické Hámre a vlaková zastávka Ružín.

Sivec je ľudovo nazývaný aj Šiva skala alebo aj Šivec. Vrcholové bralo je pretiahnuté do úzkeho skalného hrebienka. Na vrchu a v jeho okolí sa nachádzajú pozoruhodné krasové javy, najmä jaskyne v doline Malý Ružinok. Strmé severné skalné steny Sivca prudko klesajú k neďalekej priehradnej hrádzi vodnej nádrže Ružín. Z brala je pekný výhľad na Volovské vrchy, vodnú nádrž Ružín, a ak Sivec navštívite počas priaznivého počasia, rozprestrie sa pred vami výhľad aj na Volovské vrchy, Branisko, Čergov, Slanské vrchy, ba dokonca aj na Vysoké Tatry. Okolitá príroda je charakteristická chránenou teplomilnou vegetáciou a horskými prvkami, hniezdami vzácnych a chránených druhov vtákov - orla skalného, jastraba a myšiaka. Veľmi bohatá a pestrá je kvetena hrebeňovej časti Sivca, kde môžete obdivovať poniklec otvorený, prvosienku holú. Vrch Sivec je súčasťou prírodnej rezervácie Sivec, v ktorej platí 5. stupeň ochrany a neumožňuje vybočovať z turistických značkovaných chodníkov. Na skalnom brale je umiestnená plechová skrinka, v ktorej sa nachádza vrcholová kniha.

Určite ste si z tejto vyhliadky vybrali, kam sa vyberiete najbližšie, v blízkom okolí vyhľadávajú turisti aj Drienkovskú skalu, Antonovu jaskyňu či rekreačnú oblasť Ružín.

Malá Lodina
map